Η μεγαλύτερη στιγμή της ιστορίας του!

Ναι, είναι αλήθεια! Ο Αρκαδικός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Α1 κόντρα στο Ρέθυμνο με 75-70. Εξαιρετικό μπάσκετ από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, γεμάτο το ΔΑΚ στην πιο ιστορική στιγμή του αρκαδικού μπάσκετ.

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός με σερί 10-0, μετέτρεψε το 3-4, σε 13-4 με τους Νουουτινεν και Στεφανίδη να πυροβολούν από την γραμμή των 6.75μ. Το Ρέθυμνο απάντησε με επιμέρους σκορ 4-14, πέρασε μπροστά (17-18, 1:49''), για να λήξει η πρώτη περίοδος με σκορ 19-20.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Αρκαδικός με γκολ-φάουλ του Όοστρουμ, απέκτησε προβάδισμα με ένα πόντο (29-28 , 4:31''). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες ισορροπούσαν, με αποτέλεσμα να διαδέχεται η μία την άλλη στο σκορ. Ο Χάροου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους (33-36, 2:05''). Ο Αρκαδικός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει ξανά, αλλά μία άστοχη βολή του Καββαδά και δύο εύστοχες βολές του Χάροου, έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του Ρεθύμνου (36-39).

Στην τρίτη περίοδο, το Ρέθυμνο με επιμέρους σκορ 2-6, ξέφυγε στο +7 (38-45, 8:00''). Ο Αρκαδικός με σερί 5-1, μείωσε στους 3 (43-46), αλλά ο Stone με κάρφωμα διεύρυνε την διαφορά στους 5 πόντους (43-48, 5:00'').

Ο Αρκαδικός με επιμέρους σερί 11-6, προηγήθηκε 54-51. Το Ρέθυμνο, κάλυψε την διαφορά και οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με σκορ 55-55.

Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να ισορροπούν σε τεντωμένο σκοινί (64-64, 5:18'') με τον Κορόλεβ να αστοχεί σε τρίποντο στα τελευταία 18'' δευτερόλεπτα. Ο Καραμαλέγκος με 1/2 βολές, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το σκορ 73-70 για να βάλει  το κερασάκι στην τούρτα ο Καββαδάς με εντυπωσιακό follow κάρφωμα και το σκορ να γίνεται 75-70!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-39, 55-55, 75-70

Πρώτος σκόρερ για τον Αρκαδικό ήταν ο Τοντ Μπράουν, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους. έχοντας 1/1 βολή, 7/9 σουτ δύο πόντων, 1/5 τρίποντα. Πολύ καλοί ήταν και οι Βασίλης Καββαδάς (11π, 3/6 βολές, 4/5 σουτ 2 πόντων) αλλά και ο Γιάννης Καραμαλέγκος (10π, 3/4 βολές, 2/2 δίποντα και 1/1 σουτ 3 πόντων).

Από 8 πόντους σκόραραν οι Λαμπρόπουλος, Στεφανίδης και Νουούτινεν, ενώ από 6 πόντους σημείωσαν οι Καλλινικίδης και Βαν Όοστρουμ.

Αντίστοιχα για το Ρέθυμνο, πρώτος σκόρερ ήταν οι Σαρλόν Κλουφ και Ράιν Χάροου, οι οποίοι σκόραραν από 15 πόντους. Ο πρώτος σε 36 λεπτά συμμετοχής είχε 3/4 βολές και 6/8 σουτ δύο πόντων. Αντίστοιχα ο Χάροου, είχε 7/7 βολές, 4/9 σουτ δύο πόντων.

Παράλληλα από 11 πόντους σημείωσαν οι Ρέλφορντ και Στόουν.