Αποκλεισμός για τον Αρκαδικό! (PHOTOS)

Την ήττα-αποκλεισμό με σκορ 76-69 γνώρισε ο Αρκαδικός στο "Ιβανώφειο" από τον Ηρακλή, για την 1η Αγωνιστική της Β' Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Αρκάδες έδειξαν το καλό τους πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο η τέταρτη περίοδος αποδείχθηκε ...καταστροφική με συνέπεια ο Ηρακλής να πάρει τη νίκη-πρόκριση με σκορ 76-69.

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 9-4. Ωστόσο ο Αρκαδικός "μάζεψε" την εις βάρος του διαφορά και με επιμέρους σκορ 11-3, προηγήθηκε με 12-15, για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με σκορ 16-17.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Αρκαδικός προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 4 πόντους (16-20, 18-22) αποκτώντας την μέγιστη διαφορά. Ωστόσο οι γηπεδούχοι, με επιμέρους σερί 7-2, απέκτησαν ξανά το προβάδισμα στο σκορ (25-24 ,15'). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αντέδρασε και απέκτησε εκ νέου την πρωτοπορία στο προβάδισμα (27-28, 18') για να κλείσει η δεύτερη περίοδος με τον Ηρακλή να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα (30-28).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ηρακλής διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ (36-34, 5:58''), ωστόσο η συνέχεια άνηκε στον Αρκαδικό. Με συνεχόμενα τρίποντα από τους Καλλινικίδη και Μπράουν, αλλά και με goal-foul του Τζουγκαράκη, η αρκαδική ομάδα απέκτησε προβάδισμα 10 πόντων (39-49, 2:48''), κλείνοντας την περίοδο με σκορ 41-51.

Στην τελευταία περίοδο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Αρκαδικό,  ο οποίος δέχθηκε επιμέρους σκορ 20-4. Το τελευταίο είχε ως αποτέλεσμα το 41-51 της 3ης περιόδου, να μετατραπεί σε 61-55 (2:58'' με 2/2 βολές του Αποστολίδη). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα παρά το γεγονός ότι η αρκαδική ομάδα μείωσε δύο φορές στους 4 πόντους (68-64, 70-66), για να πάρουν τη νίκη-πρόκριση με σκορ 76-69.

Ο Αρκαδικός είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Όστρουμ σημείωσε 16 πόντους, ο Μπράουν σκόραρε 14 πόντους. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Τζουγκαράκης (13π), Καλλινικίδης (11π) και Μπούκερ (10π).

Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, την μεγαλύτερη ζημιά την έκανε ο Μπένας  ο οποίος σκόραρε 21 πόντους, ενώ ο Νούνο σημείωσε 15 πόντους. Αντίστοιχα ο Γιώργος Αποστολίδης σκόραρε 11 πόντους.

5:00''     25-24
2:46''     25-26, (2/2 βολές ο Τζουγκαράκης)

3:00''     39-46 (Μπράουν)

2:48''     39-49 (goal-foul Τζουγκαράκης)

27''         41-51 (σκορ 3ης περιόδου)

3:19''         59-55

2:58''          61-55 (2/2 βολές Αποστολίδης)

63-59

1:30''           66-59

66-61

49''             66-62 (1/2 βολές Μπράουν)

49''              68-62 (2/2 Μπένας)

44''              68-64 Καλλινικίδης

Time out

37''           70-64  Καραγκιολίδης

24''              70-66  Καλλινικίδης

Time out

22''               72-66 (2/2 βολές)  Γ. Αποστολίδης

17''                 74-66 (2/2 βολές)  Ντι Ούνο

Time out

10''                  74-69 Μπράουν

Τελικό σκορ    76-69

Δεκάλεπτα:16-17, 30-28, 41-51, 76-69

Ηρακλής (Στέφανος Πέρκος): Σταματόγιαννης, Κοντόπουλος, Ταραμάς, Μουρατίδης 6, Αποστολίδης Γ. 11, Νούνο 15, Γκιουλέκας 4, Καραγκιολίδης 8, Κοθράς 5, Αποστολίδης Απ. 4, Μπένας 21, Δέσπος.

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Βαν Όστρουμ 16, Κοψαύτης 4, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Μπράουν 14, Νουουτίνεν, Καλλινικίδης 11, Εζόμο 2, Τζουγκαράκης 13, Σαντέ, Μπούκερ 10.

Παραλειπόμενα πριν την έναρξη της αναμέτρησης:

** Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι κ.κ:  Σταματόπουλος-Τζαφλέρης-Ευφραιμίδης.

* Στις 15:48 έκαναν την εμφάνιση τους οι παίκτες του Αρκαδικού για το καθιερωμένο ζέσταμα τους.