ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-Προμηθέας 69-70 : Φιλική ήττα στο φινάλε (PHOTOS)

Ο Αρκαδικός γνώρισε την φιλική ήττα στην Τρίπολη κόντρα στον Προμηθέα με σκορ 69-70. Δείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Σε ένα φιλικό προπονητικού κυρίως χαρακτήρα ο Αρκαδικός αν και άρχισε δυνατά το παιχνίδι και ήταν μπροστά στο σκορ και στις τρεις περιόδους γνώρισε την ήττα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Γιάννης Καστρίτης είχε σε πολύ καλή μέρα τους Μπράουμ, Βαν Όστρουμ και Νουουτίνεν με καταιγισμό τριπόντων από τους τρεις!

Αναλυτικά η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1η περίοδος: 26-20

Αν και ο Αρκαδικός ήταν για λίγο πίσω στο σκόρ (16-18) με έναν καταιγισμό εύστοχων τρίποντων  και καλή άμυνα έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ υπέρ του (26-20).

2η περίοδος :43-35

Η δεύτερη περίοδος άρχισε όπως τελείωσε η πρώτη, ο Αρκαδικός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να είναι μπροστά στο σκορ σε όλη την περίοδο, με εξαιρετικούς τους Μπράουμ, Νουουτίνεν και Βαν Όστρουμ να συνεχίζουν τον καταιγισμό τρίποντων με απολογισμό στο τέλος της δεύτερης περιόδου (2) τρίποντα ο Μπράουν (2) ο Νουουτίνεν και (3) ο Βαν Όστρουμ.

3η περίοδος: 57-50

Στην τρίτη περίοδο ο Αρκαδικός δεν μπήκε καλά στο παρκέ και με έξι συνεχόμενους πόντους από τον Κουμπούρα και ένα (0-8) ο Προμηθέας μείωσε στους δύο πόντους σε (43-41). Κάπου εκεί όμως ξανά άρχισε τον "χορό των τριπόντων" και ο Αρκαδικός έκλεισε και την τρίτη περίοδο με κεφάλι στο σκορ (57-50).

4η Περίοδος: 69-70

Ο Γιάννης Καστρίτης έκανε αλλαγές χρησιμοποιώντας και άλλους παίκτες που μπορούν να βοηθήσουν από τον πάγκο. Ο Προμηθέας ισοφάρισε στα (2:03’) σε 64-64 αλλά με ένα τρίποντο και δύο ελεύθερες βολές ο Αρκαδικός πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ. Στα τελευταία 50’’ δευτερόλεπτα  ο Αρκαδικός πήρε μερικά βιαστικά σουτ και έδωσε την ευκαιρία στον Προμηθέα να προηγηθεί με 69-70 στα 10’’ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και να πάρει την νίκη!

4η περίοδος: 69-70

2η Περίοδος: 43-35

-Ο Γιάννης Καραμαλέγκος έχει τα γενέθλια του. Λίγο πριν από την έναρξη της φιλικής αναμέτρησης ο Αρκαδικός θέλησε να ευχηθεί χρόνια πολλά στον τραυματία Καραμαλέγκο και γρήγορη επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους.

Η οικογένεια του Αρκαδικού θέλει να ευχηθεί χρόνια πολλά και γρήγορη επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους στον Γιάννη Καραμαλέγκο, ο οποίος σήμερα έχει τα γενέθλιά του!!! #arcadikosbc #happy_birthday

Posted by SEFA Arcadikos BC - Official_Page on Σάββατο, 19 Σεπτεμβρίου 2015

Aρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Κωνσταντίνου, Βαν Όστρουμ 20 (5), Κοψαύτης 8 (2), Στεφανίδης 4, Μπράουν 8 (2), Νουουτίνεν 18 (3), Καλλινικίδης 5, Εζόμο 2, Τζουγκαράκης 4.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Ντίμπ, Νοέας, Κουμπούρας, Γιαννικόπουλος, Χαμήλος, Πέττας, Γερομίχαλος, Μαναβόπουλος, Πέτροβιτς, Τσάμης, Αλίχοβιτς, Πάνου.