Αρκαδικός-Απόλλων Πατρών 78-92: Βελτιώνεται... (ΡΗΟΤΟS)

Tην φιλική εντός έδρας ήττα με σκορ 92-78  γνώρισε ο Αρκαδικός το απόγευμα της Τετάρτης (9/9) από τον Απόλλωνα Πατρών στο ανακαινισμένο Κλειστό Γυμναστήριο της Τρίπολης. Δείτε φωτογραφίες από την αναμέτρηση.

Η αρκαδική ομάδα ήταν σαφώς πιο βελτιωμένη στην απόδοσή της από την φιλική αναμέτρηση με τον Φάρο Κερατσινίου, ωστόσο έδειξε πως χρειάζεται ακόμα αρκετή δουλειά προκειμένου να είναι έτοιμη ενόψει των φετινών αγωνιστικών της υποχρεώσεων στο πρωτάθλημα της Basket League.

Ο Γιάννης Καστρίτης είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, ενώ μοίρασε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους καλαθοσφαιριστές. Παράλληλα χρόνο συμμετοχής πήραν και οι νεαροί Τσέλλος και Σταματόπουλος.

Ο Αρκαδικός προηγήθηκε με 5 πόντους (11-6, 5:48'') ωστόσο η ομάδα της Πάτρας με επιμέρους σκορ 4-20, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ (15-26).

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλησίασε  αρχικά στους 6 πόντους (29-35, 5:54'') και λίγο αργότερα βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (36-38, 1:56''). Ωστόσο η ομάδα της Πάτρας με επιμέρους σκορ 7-2, διατήρησε την πρωτοπορία στο προβάδισμα (38-45).

Στην τρίτη περίοδο,ο Απόλλωνας Πατρών πάτησε "γκάζι" στο σκορ και βρέθηκε να προηγείται με 23 πόντους (51-74, 2:01'') για να κλείσει η περίοδος με σκορ 56-77.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Αρκαδικός περιόρισε το εύρος της εις βάρος του διαφοράς, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 12 πόντους (74-86,3:34'') για να πάρει ο Απόλλων Πατρών την φιλική νίκη με σκορ 78-92.

Κανονικά αγωνίστηκε ο Γιώργος Κοψαύτης, ενώ εκτός της φιλικής αναμέτρησης έμειναν οι τραυματίες Γιάννης Καραμαλέγκος και Τρέϊ Μακ Ντόναλντ.

*Στις εξέδρες του ΔΑΚ Τρίπολης βρέθηκε ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-45, 56-77, 78-92

Aρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Βαν Οοστρουμ, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης, Εζόμο, Τζουγκαράκης, Τσέλλος, Σταματόπουλος, Μπούκερ.

Απόλλων Πάτρας (Θανάσης Παπαχατζής): Νιφόρας, Βεργίνης, Πέρι, Αθανασούλας, Μάρτιν, Ντάνγκαν, Τάταρης, Οικονομόπουλος, Μπαζίνας, Γουντς, Μέιερ.