Basket League... Ήρθαμε με τον Αρκαδικό!

Είναι αλήθεια! Ο Αρκαδικός από τη νέα σεζόν θα παίζει με τον Ολυμπιακό, τον Παναθηναϊκό και τις άλλες ομάδες της Α1 μετά τη νίκη επί του Ψυχικού με 85-70, η οποία του εξασφάλισε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία!

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Ο Αρκαδικός μπήκε αγχωμένος στο παρκέ του Κλειστού του ΔΑΚ Τρίπολης, με αποτέλεσμα το Ψυχικό να το εκμεταλλευτεί πλήρως και να προηγηθεί με 7-12 (5'). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρήκε λύσεις με τον Καρύδα να σημειώνει 6 πόντους και τον Στέφαν Τζόρτζεβιτς να σημειώνει άλλους 7, μείωσε την διαφορά στο καλάθι (15-17, 8') για να κλείσει την περίοδο κοντά στο σκορ (18-20).

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ για όλα και με σερί 10-3, απέκτησε προβάδισμα στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (28-25, 15'). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, πλησιάζοντας στους 4 (35-31, 18') για να κλείσει η περίοδος με τον Αρκαδικό μπροστά στο σκορ (41-36).

Στην τρίτη περίοδο, ο Αρκαδικός συνέχισε να διατηρεί σταθερό προβάδισμα, με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά του σκορ, στο +10 (55-45, 26') και λίγο αργότερα, στο +12 (59-47, 29') για να κλείσει την περίοδο προηγούμενος (60-51).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη εκτόξευσε την διαφορά στο +15, (73-58, 34'), για να πάρει την ιστορική νίκη-ανόδου μέσα σε άκρως πανηγυρικό κλίμα (85-70).