Προσπάθησε η Άμιλλα αλλά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό Βόλου

Την 5η θέση θα διεκδικήσει ο Ολυμπιακός Βόλου καθώς επικράτησε της Άμιλλας (η ομάδα της Αρκαδίας θα παίξει σήμερα για τις θέσεις 7-8) με 58-49 σε αγώνα κατάταξης της Τελικής Φάσης του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων ΟΠΑΠ, που διεξάγεται στη Μεσσήνη.

ΑΣΤΕΡΑΣ

Ο Ολυμπιακός με ένα δυναμικό ξεκίνημα προηγήθηκε με 7-0 (2΄03΄΄), όμως η Άμιλλα μπήκε στο παιχνίδι και έφτασε στην ισοφάριση 15-15 που ήταν σκορ δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος ανήκε στην ομάδα από τον Βόλο καθώς ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα πήρε διψήφια διαφορά 33-20 στο ημίχρονο.

Η Άμιλλα κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στην τρίτη περίοδο να επιστρέψει στο παιχνίδι και μείωσε σε 40-32 (26΄29΄΄), ενώ και στην τέταρτη περίοδο βρέθηκε κοντά με 45-38 (34΄28΄΄), όμως ο Ολυμπιακός παίζοντας καλύτερα κοντά στο καλάθι ξέφυγε με 51-40 (36΄05΄΄). Η ομάδα της Τρίπολης δεν τα παράτησε, πλησίασε για ακόμα μία φορά με 53-48 (38΄49΄΄), όμως και πάλι η ομάδα του Βόλου επέδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία στις κρίσιμες στιγμές και τελικά επικράτησε με 58-49.

Δεκάλεπτα: 15-15, 33-20, 43-32, 58-49

Διαιτητές: Μπαβέλας Δ, Μπαράκου

Ολυμπιακός (Παπαθανασίου): Ράπτη 8, Κωστοπούλου 4, Σιουμουρέκη 18(2), Λογοδότη 6, Καραστάθη 7,  Κοτοπούλη 8, Πολύζου Κ. 7.

Άμιλλα (Τσουκαλάς): Κορακή, Βυτογιάννη, Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη Ι. 3, Κοκκώνη, Παναγιωτοπούλου 18, Μίχαλου 10(3), Παπαζαφειροπούλου 3, Κωνσταντινέα 15.

Μαρίνα Μίχαλου (αθλήτρια Άμιλλας): "Ήταν πολύ δύσκολο να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Παίξαμε όμως μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Προσπαθήσαμε να μειώσουμε τη διαφορά του ημιχρόνου. Πιστεύω θα μπορούσαμε να το πάρουμε αν είχαμε κάνει κάποιες καλύτερες προσπάθειες. Συνεχίζουμε για το επόμενο και θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε".