Τρίτη ήττα για την Άμιλλα, 83-48 από τον Ανδρογέα

Ο Ανδρογέας σημείωσε τη δεύτερη νίκη του καθώς επικράτησε με 83-48 της Άμιιλας Αρκαδίας, κατά την τρίτη ημέρα της Τελικής Φάσης του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που διεξάγετε στη Μεσσήνη.

ΑΣΤΕΡΑΣ

Η Άμιλλα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου (11-8, 5΄31΄΄), όμως μετά από ένα ξέσπασμα του Ανδρογέα και με σερί 16-0 (27-8, 8΄13΄΄) δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας. Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη με την ομάδα της Αρκαδίας να βάζει «φρένο» μη επιτρέποντας να αυξηθεί η εις βάρος της διαφορά, αλλά και να μην μπορεί να την μειώσει (42-27 ημιχ.).  Στην επανάληψη ο Ανδρογέας θυμήθηκε το πρώτο δεκάλεπτο και καταφέρνοντας να σκοράρει 32π. διαμόρφωσε το 74-39, για να αρκεστεί σε μια συντήρηση του σκορ στην τέταρτη περίοδο με την ομάδα από το Ηράκλειο να παίρνει τη νίκη με 83-48.

Δεκάλεπτα: 28-12, 42-27, 74-39, 83-48

Διαιτητές: Ρίζος, Πλέγας

ΓΑΣ Ανδρογέας (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 2, Γαλανάκη 11(1), Κοσμαδάκη, Γιαπιτζόγλου 29(3), Ψαρρά 2, Σταματάκη, Τζανετή 7(1), Χαλεπάκη 9, Μηλιαρά 17, Τσαγκαράκη 6, Βαρδαβά.

ΓΕ Άμιλλα 2000 (Τσουκαλάς):  Μάγκλαρη Κ., Γιάννη, Κορακή, Βυτογιάννη, Πολυχρονοπούλου 2, Μάγκλαρη Ι. 16(1), Κοκκώνη 3(1), Παναγιωτοπούλου 11(1), Μίχαλου 3, Αρχοντάκου, Παπαζαφειροπούλου 5, Κωνσταντινέα 8.

Αγγελική Κοκκώνη (αθλήτρια Άμιλλας): "Ήταν ένα παιχνίδι που είχαμε αρκετά λάθη, δεν συνεργαστήκαμε όπως θα έπρεπε. Ήταν καλύτερος  αντίπαλος, προσπαθήσαμε, δεν τα καταφέραμε. Δεν θα μας επηρεάσει αυτή η ήττα. Συνεχίζουμε παρακάτω".