Σημαντική νίκη για το Λεωνίδιο στην Τρίπολη

Σε ένα παιχνίδι που πρωταγωνίστησε ο βαρύς αγωνιστικός χώρος, το παιχνίδι και των δύο ομάδων βασίστηκε στη δύναμη. Πιο… δυνατή αποδείχθηκε η ομάδα του Λεωνιδίου η οποία πήρε τη νίκη με 2-1.

Ο Παγγορτυνιακός ήταν αυτός που είχε μια ελαφριά πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση.

Ωστόσο η ομάδα του Λεωνιδίου παίζοντας καλύτερα και με αντεπιθέσεις ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με αυτογκόλ του Μαχαίρα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η φάση ξεκίνησε από οριακή θέση οφσάιντ για το οποίο διαμαρτυρήθηκε ο πάγκος του Παγγορτυνιακού.

Μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν η εκτέλεση φάουλ του Μαχαίρα έξω από τη μεγάλη περιοχή αναγκάζοντας  τον Κολινιώτη σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τζίμη Παρασκευόπουλου πίεσε για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και μόλις στο 51ο λεπτό χάθηκε μοναδική ευκαιρία όταν ο Τερζής δεν κατάφερε σε τετ α τετ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Ποτία έχασε και αυτός τετ α τετ (μπλόκαρε με δυσκολία ο Κολινιώτης) και στο 60' ο Αλέξης που είχε μπει νωρίτερα αλλαγή, κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο  ίδιος κάνοντας το 1-1.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα του Λεωνιδίου έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σμύρος εκτέλεσε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Braimllari έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Στη συνέχεια ο Παγγορτυνιακός συνέχισε να χάνει ευκαιρίες χρίζοντας μοιραίο παίχτη του αγώνα τον Μπουζιάνη ο οποίος έχασε τέσσερα τετ α τετ (64΄, 69΄, 77΄, 79΄).

Ό,τι δεν έκανε ο Παγγορτυνιακός το κατάφερε το Λεωνίδιο, όταν σε αντεπίθεση ο  Aleksi έστειλε τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Από εκεί και έπειτα ο Παγγορτυνιακός συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες με κλασικότερη αυτή στην εκπνοή του αγώνα με το δοκάρι του Αλέξη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τερζή.

Παγγορτυνιακός: Braimllari, Τερζής, Ψιμούλης, Ποτία, Ρουμελιώτης (60΄Αλέξης) , Σμυρνής (69΄Αντωνίου), Γιουρούκος, Μαχαίρας, Μπουζιάνης (80΄ Φίλης), Μπούζος, Ρουμελιώτης

Λεωνίδιο: Κολινιώτης, Κατσικαδάς (55΄Σμύρος),  Κυρίος Η.(50΄Χιώτης Ι.)  , Μπουρνάκης, Κυρίος Π. (75΄Πουτσελάς), Λάτσης, Κυρίος Α., Aleksi, Γιαννούσης, Χιώτης

Διαιτητές: Γιαννόπουλος κ ., Μαγκλάρας Ευστάθιος, Μπαλάσης Αγγελής.