Η ανάλυση της "επεισοδιακής" απόδρασης της ΑΕΚ από την Τεγέα

Σε ένα παιχνίδι όπου πρωταγωνίστησε η δύναμη, τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα παράπονα για τη διαιτησία, η ΑΕΚ... έσπασε το αήττητο της Τεγέας στην έδρα της και πήρε τη νίκη 2-1.

Η ΑΕΚ πήγε σωστά διαβασμένη στην Τεγέα και στο πρώτο ημίχρονο επέβαλε το ρυθμό της παίζοντας καλύτερο ποδόσφαιρο. Στο 41' ευτύχησε να βρει δίχτυα έπειτα από ωραίο σουτ του Τσαρούχα έξω από την μεγάλη περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Τζήλου ήταν πιο δραστήρια έχοντας περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες. Ωστόσο, η ΑΕΚ -που ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις- διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι του Ζαχαρόπουλου, έπειτα από χέρι του Παναγούλια.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Τεγέα να χάνει ευκαιρίες. Στο 33ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαδόγιαννης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο επόπτης είχε άλλη άποψη δείχνοντας ότι η μπάλα πέρασε άουτ.

Από εκείνη τη στιγμή το παιχνίδι "πήρε φωτιά" και σύσσωμος ο πάγκος της Τεγέας και οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο διαμαρτύρονταν έντονα στον επόπτη. Από τις διαμαρτυρίες τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Αποστολόπουλος στο 83ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα (85') ο Μυλωνάς κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Ηλιόπουλος μειώνοντας για την Τεγέα σε 1-2.