"Έμφραγμα" στο φινάλε για την ΑΕΚ! (VIDEO)

Το γκολ του Τακλή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 ανάμεσα στην ΑΕΚ Τρίπολης και τον Ηρακλή Βερβένων, το μεσημέρι του Σαββάτου (28/2) στο γήπεδο Φιλικών για την 20η Αγωνιστική της Α' Αρκαδίας.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η ΑΕΚ Τρίπολης ήταν πιο κινητική από τον αντίπαλο της, ωστόσο η υπεροχή της ήταν ανούσια καθώς δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αιφνιδιάσουν, χτυπώντας στις αντεπιθέσεις.
Ωστόσο, η ομάδα των Βερβένων άνοιξε το σκορ στο 27' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τυροβολά, με το τέρμα να χωρίζει τις δύο ομάδες στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πιέσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 65' του σουτ του Γιάννη Λαγού, εκτός μεγάλης περιοχής ανάγκασε τον Καρτσακλείδη να διώξει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, η τελευταία χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας και ο επερχόμενος Μάρκος σε κενή εστία έκανε το 1-1.

Η ΑΕΚ Τρίπολης συνέχισε να πιέζει και στο 72' ύστερα από κάθετη πάσα του Ζιούλη προς την μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, ξανά ο Μάρκος με διαγώνιο σουτ εντός μεγάλης περιοχής έκανε το 2-1.

Ωστόσο, η ομάδα των Βερβένων δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της με αποτέλεσμα να πιέζει και να κερδίζει μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, με τον Τακλή να κεραυνοβολεί τον Κοκκινάκο και να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ Τρίπολης: Κοκκινάκος, Πάκος, Ζαχαρόπουλος, Γ. Λαγός, Σπανάκης ( 87' Τάμπασης), Φατούρος (49' Πετρόπουλος, Ζιούλης, Λιακόπουλος, Μπίλλης (58' Μάρκος), Σπ. Λαγός, Παρασκευόπουλος.

Ηρακλής Βερβένων: Καρτσακλείδης, Πάπαλος (46' Γκαύρος), Μαρ. Χότζα, Καψάλης, Αδάμης, Δημάκος, Τυροβολάς, Βούλγαρης (68' Ρεντούλης), Κλ. Χότζα (54' Καλούδης),  Κόκκωνας, Τακλής