WEB TV a-s: Αντίο στο 2014 με νίκη για την Τεγέα

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάγκα, 4 λεπτά πριν από το τέλος, η Τεγέα επικράτησε με 3-2 του Κορακοβουνίου για την 12η Αγωνιστική της Α' Αρκαδίας στο γήπεδο των Φιλικών.

Σκόρερ για την ομάδα της Τεγέας ήταν οι Ιωάννου (42'), Τσαλγιτζόπουλος (47') και Λάγκας (86'), ενώ για το Κορακοβούνι, σκόραραν οι Ανδρέας Κουλεντιανός (37') και Παναγιώτης Τετώρος (59').

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική καθώς εκτός του ότι σημειώθηκαν 5 γκολ, οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες.

Η Τεγέα ήταν πιο κινητική στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει εύκολα τους διαδρόμους που οδηγούν στην εστία του Τετώρου. Από την άλλη πλευρά το Κορακοβούνι, έδωσε χώρο στους "πράσινους" και παρά το γεγονός ότι δέχθηκε αρκετή πίεση από τους γηπεδούχους, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37' με μονοκόμματο σουτ του Ανδρέα Κουλεντιανού.

Από την άλλη πλευρά η Τεγέα, δεν το έβαλε κάτω και στο 42'  ισοφάρισε, με προβολή του Ιωάννου, ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τεγέα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 47' ο Τσαλγιτζόπουλος με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 59' ο Παναγιώτης Τετώρος με σουτ εντός μεγάλης περιοχής ισοφάρισε σε 2-2 την αναμέτρηση.

Από την άλλη πλευρά, η Τεγέα πίεσε στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης και κατάφερε στο 86' ύστερα από μια φάση διαρκείας να πάρει τη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάγκα.

Το Κορακοβούνι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 ποδοσφαιριστές καθώς στο 85' ο Μπακάλης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Τεγέα: Κωνσταντόπουλος, Ασημόπουλος, Μαντίκος, Λάγκας, Παπαδάτος, Βρούβας, Καραμπέτσος, Δούκας, Τσαλγιτζόπουλος, Ιωάννου, Βλάσσης

Στον πάγκο οι: Παπαδόγιαννης, Μάμαλης, Ternacu, Τσιπιανίτης, Πλαντζάς, Παπαϊωάννου, Σωτηρόπουλος

Κορακοβούνι: Π. Τετώρος, Γ. Κουρμπέλης, Ν.Κουλεντιανός, Ι.Λυτρίβης, Ι. Μπακάλης, Π. Λυτρίβης, Α. Λάμπρου, Π. Τετώρος, Α. Κουλεντιανός, Α. Ρούμπης, Ι. Ρεντούλης

Στον πάγκο οι: Μ. Λάμπρου, Δ. Τετώρος, Γ. Λυτρίβης, Δ. Κουλεντιανός, Ε. Κουρμπέλης, Β. Λυτρίβης, Κ. Λυτρίβης