2010: Το Κύπελλο της Τεγέας (photos)

Το a-γυρίζει το χρόνο πίσω και σας παρουσιάζει ένα αφιέρωμα στο μοναδικό Κύπελλο Αρκαδίας που έχει κατακτήσει η ομάδα της Τεγέας.

Στον πρώτο αγώνα για το θεσμό της περιόδου 2009-10 , η Τεγέα κέρδισε στο στάδιο της Τρίπολης τον Παγγορτυνιακό με 4-1 χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Παπαδόγιαννης, Ρίζος, Πλαντζάς και Δελής,.

Επόμενος αντίπαλος της Τεγέας ήταν ο Ορχομενός Λεβιδίου, τον οποίο κέρδισε στο Λεβίδι με 1-0 με γκολ του Ρίζου.

Η αγχωτική πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι επί της Δόξας Τρίπολης έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Αντίπαλος της Τεγέας οι Βρασιές που αγωνίζονταν στο Περιφερειακό πρωτάθλημα.

Ο πρώτος αγώνας διεξήχθη στο ξερό γήπεδο της Τεγέας . Η γηπεδούχος όχι μόνο κοίταξε στα μάτια την αντίπαλό της, η οποία αγωνιζόταν σε παραπάνω κατηγορία, αλλά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 3-0 με αυτογκόλ του Μπακάλη και δύο γκολ του Τσαούση. Οι Βρασιές μείωσαν το σκορ με γκολ των Κούγια και Καλαντζή για να λήξει ο αγώνας με 3-2.

Στη ρεβάνς που έγινε στο γήπεδο του Άστρους, οι Βρασιές προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του έμπειρου Λευτέρη Βελέντζα και απόκτησαν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Η Τεγέα όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στις αρχές του 2ου ημιχρόνου με κεφαλιά του Κολιόπουλου. Η Τεγέα μπόρεσε να διαφυλάξει την εστία της απαραβίαστη στη συνέχεια του αγώνα και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Γκριτζέπη βρήκε τους ποδοσφαιριστές του Γιώργου Τζήλου να πανηγυρίζουν έξαλλα για αυτή τη μεγάλη επιτυχία τους.

Στον τελικό της 10/3/2010 στο γήπεδο του Παναρκαδικού, η Τεγέα έγραψε χρυσή σελίδα στην ιστορία της επικρατώντας επί του Ερμή Μελιγούς με 1-0, παρουσία περίπου 600 φιλάθλων.

Η είσοδος των δύο ομάδων στο γήπεδο

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων και η διαιτητική τριάδα

Η ενδεκάδα της Τεγέας

Όρθιοι: Τζήλος (Προπονητής), Τσαούσης, Γιαννακούλιας, Κολιόπουλος, Παπαδόγιαννης, Κωνσταντόπουλος, Ηλιόπουλος

Καθιστοί: Χαϊδάς, Καρράς, Ρίζος, Παναγούλιας, Πλαντζάς

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 7ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ηλιόπουλου, η μπάκα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο παράθυρο της εστίας του Σούρσου. Το γκολ αυτό πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους φίλους της Τεγέας στην κερκίδα και ήταν αρκετό για να δώσει τον τίτλο στην Τεγέα.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Τεγέας στο γκολ του Ηλιόπουλου

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Μανιάτη βρήκε ποδοσφαιριστές, τεχνική ηγεσία, διοίκηση και φιλάθλους της Τεγέας να έχουν στήσει τρελό πανηγύρι για τη θριαμβευτική κατάκτηση του τροπαίου.

Το καθιερωμένο "Όλε" με την κερκίδα

Η σύνθεση της Τεγέας: Κωνσταντόπουλος, Καρράς (62’ Πούλος), Χαϊδάς, Γιαννακούλιας, Ηλιόπουλος, Παναγούλιας, Παπαδόγιαννης, Πλαντζάς, Γ.Ρίζος (74’ Ν. Ρίζος), Τσαούσης (85’ Γκανάς), Κολιόπουλος

Ο Πρόεδρος της ΠΑΕ Αστέρας Γιώργος Μποροβήλος απονέμει το τρόπαιο στον αρχηγό της Τεγέας Βαγγέλη Πλαντζά

(Σημ. Το άρθρο αφιερώνεται στη μνήμη του Δημήτρη Τσιπιανίτη)