Σπουδαία πρόκριση για τον Παγγορτυνιακό (VIDEO)

Σημαντική πρόκριση πήρε η ομάδα του Παγγορτυνιακού η οποία επικράτησε με 1-0 της Τεγέας το απόγευμα του Σαββάτου (26/9) στο Δημοτικό Γήπεδο Φιλικών.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό ειδικά στο δεύτερο μέρος, όπου έγιναν έγινα οι περισσότερες φάσεις μπροστά στα καρέ των δύο ομάδων. Η τυπικά γηπεδούχος Τεγέα ατύχησε σε δύο φάσεις να πετύχει γκολ, όταν είδε την μπάλα να χτυπά στα δοκάρια του σταθερού Γκοτζάη.

Την πρώτη φορά από το σουτ του πολύ καλού 16χρονου Τάκη Ζευκιλή στο 52΄και στο 83΄ όταν το σουτ του Σαλτούρου "έγλυψε" το οριζόντιο δοκάρι και βγήκε άουτ.

Να σημειωθεί η εμπειρία και πολύ καλή απόδοση του Κωνσταντόπουλου, έδωσαν λύσεις στην Τεγέα. Συγκεκριμένα στο πρώτο μέρος με φανταστική απόκρουση , είπε όχι σε σουτ του Μπακόπουλου.

Στο δεύτερο μέρος  η αλλαγή που έκανε ο Τσιόγκας που πέρασε τον Παπαδόπουλο στην θέση του κουρασμένου Μπακόπουλου , πέρασε τον Θεοδωράκη στην θέση του φορ και εκεί η ομάδα της Γορτυνίας έγινε πιο επιθετική.

Οι Γορτύνιοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει γκολ, αν ο Παπαδόπουλος που πήρε μπαλιά από τον Τσιόγκα έδινε στον Θεοδωράκη που βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Τεγέας μόνος του με τον Κωνσταντόπουλο.

Η Τεγέα εκτός από τα δοκάρια είχε και άλλες φάσεις για γκολ.

Το γκολ σημειώθηκε μετά από σέντρα του Παπαδόπουλου, λάθος απόκρουση αμυντικού, η μπάλα στρώθηκε στον σκόρερ , που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον  Κωνσταντόπουλο.

Η Τεγέα στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης έπαιξε με 10 παίκτες , λόγω τραυματισμού του Δημητρακόπουλου που αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο. Επίσης η αλλαγή του Ηλιόπουλου άλλαξε τα πλάνα του προπονητή της Τεγέας, φέρνοντας τον έμπειρο Βρούβα δίπλα στον Λάγκα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

121' Ο Παγγορτυνιακός πήρε την νίκη-πρόκριση με 1-0.

112' Αδράνεια της άμυνας του Παγγορτυνιακού, ο Αποστολόπουλος δοκίμασε το σουτ εντός μεγάλης περιοχής η μπάλα πέρασε κόρνερ!
* Με 10 αγωνίζεται η Τεγέα λόγω τραυματισμού του Δημητρακόπουλου.
109' ΓΚΟΟΟΛ (1-0) Ο Λαμπράκης με σουτ εντός μεγάλης περιοχής πλάσαρε τον Κωνσταντόπουλο, κάνοντας το 1-0, για τον Παγγορτυνιακό!

Β' Ημίχρονο
Τελικό σκορ 0-0
83' Μακρινό σουτ Σαλτούρος του η μπάλα "γλύφει" το δοκάρι!
60' Φάουλ του Παπαδάτου, η μπάλα πέρασε άουτ
52' Σουτ Ζευκιλή η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι!

Α' Ημίχρονο
41' Σουτ του Τουρούτσικα εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ!
22'Σουτ του Μπακόπουλου εντός μεγάλης περιοχής, αποκρούει εντυπωσιακά ο Κωνσταντόπουλος και στην συνέχεια ο Δούκας απομάκρυνε σε κόρνερ!
12' Απευθείας σουτ του Γκίζη εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ!
7' Καλοχτυπημένο φάουλ του Βρούβα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γκοτζάη.