Που κερδίζει ο ΑΣΤΕΡΑΣ τον Ολυμπιακό

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ θέλει να αφήσει πίσω του την ήττα από την Λαμία και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα εκμεταλλευόμενος το "σπίτι" του. Απέναντι του μια μεγάλη πρόκληση, ο πρωταθλητής Ολυμπιακός.

Το a-s σας παρουσιάζει μερικά στατιστικά από την ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων αλλά και τους αριθμούς που έχουν γράψει στα "κοντέρ" τους οι δύο αντίπαλοι την φετινή αγωνιστική περίοδο. Πάμε λοιπόν!

ΑΣΤΕΡΑΣ Ολυμπιακός

Οι Αρκάδες αντιμετωπίζουν για τέταρτη φορά φέτος τους ερυθρόλευκους την ερχόμενη Κυριακή 28/01, σε μια ημερομηνία όπου έχουν αγωνιστεί μόλις μία φορά στο παρελθόν και αυτό έγινε πέρσι, στον ισόπαλο εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος με τον Πανιώνιο (1-1).

Στις φετινές αναμετρήσεις του απέναντι στον Ολυμπιακό ο ΑΣΤΕΡΑΣ μετρά 2 ισοπαλίες και μία ήττα.

Η πρώτη φετινή συνάντηση των δύο ομάδων πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της καλοκαιρινής προετοιμασίας τον περασμένο Ιούλιο και έληξε ισόπαλη με 1-1 (Μανιάς 29', Καρσελά 55').

Ακολούθησε ακόμα μία ισοπαλία με το ίδιο σκορ για την 4η αγωνιστική της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ (Μανιάς 55' Π, Τζούρτζεβιτς 94'Π) ενώ λίγες μέρες αργότερα οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και για το Κύπελλο Ελλάδας με τους Πειραιώτες να παίρνουν την νίκη με 2-1 (Εμενίκε 71' Π/78', Τσουκαλάς 84').

Συνολικά στην Τρίπολη οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 10 φορές με τον απολογισμό του Αστέρα να είναι  τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες με τέρματα 7-9.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ κέρδισε τον Ολυμπιακό στην πρώτη αναμέτρηση των 2 ομάδων με 1-0 χάρη σε γκολ του Λούσιο Φιλομένο στο 34' στις στις 10 Νοεμβρίου 2007.

Οι δύο επόμενες νίκες του ΑΣΤΕΡΑ πραγματοποιήθηκαν στις 27 Νοεμβρίου 2011 (2-0) και στις 26 Μαρτίου 2014 (2-1).

Ενα αξιοπρόσεκτο στατιστικό που προκύπτει από τις "μάχες" των δύο ομάδων στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης είναι ότι τα 7 γκολ του Αστέρα τα έχουν σημειώσει 7 διαφορετικοί σκόρερ  (Φιλομένο, Έντερ, Ροτζέριο, Περόνε, Ντε Μπλάσις, Καράσκο, Δημούτσος)!

Μετά από 18 στροφές στο φετινό πρωτάθλημα οι κιτρινομπλέ έχουν καλύτερη άμυνα από τους ερυθρόλευκους (14 γκολ παθητικό έναντι 16) όμως ο Ολυμπιακός υπερέχει στην συνολική επίθεση (40 γκολ ενεργητικό έναντι 22).

Στην λίστα με τους πασέρ για λογαριασμό των Αρκάδων ο Χουάν Μουνάφο μετράει 176 εύστοχες (2ος στο πρωτάθλημα) ενώ πρώτος πασέρ για τον Ολυμπιακό είναι ο Φορτούνης με 160.

Ο Μιχάλης Μανιάς με τα 7 τέρματα που έχει σημειώσει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα είναι πρώτος σκόρερ του Αστέρα και βρίσκεται στην 5η θέση του πίνακα των σκόρερ (ψηλότερα από κάθε άλλον Έλληνα) ενώ ο Καρίμ Ανσαριφάρντ με 4 περισσότερα (11) είναι πρώτος από τον Ολυμπιακό αλλά και σε όλη την κατηγορία.

Δύο παίκτες του Αστέρα έχουν αγωνιστεί και στους 22 επίσημους αγώνες της ομάδας. Ο Γιώργος Αθανασιάδης δεν έχει απουσιάσει ούτε στιγμή από τον αγωνιστικό χώρο (1.980 λεπτά), ενώ ο Κώστας Τριανταφυλλόπουλος έχει αγωνιστεί σε 1.936 λεπτά.

Από την άλλη πρώτος σε λεπτά συμμετοχής από τον Ολυμπιακό είναι ο Ρομαό που έχει αγωνιστεί σε 1499 λεπτά.

Αστέρας και Ολυμπιακός ξέχασαν να χάσουν! Για 8 συνεχόμενα παιχνίδια αγνόησαν την ήττα οι Αρκάδες (6 νίκες - 2 ισοπαλίες) ενώ 9 συνεχόμενες νίκες μετρούν οι Πειραιώτες.