Παράπονα της ΑΕΛ για Βεργέτη

Η ΑΕΛ αντιμετωπίζει στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής τον Ατρόμητο (09/04, 19:00), με την διοίκηση της ομάδας να εκφράζει τα παράπονα της για την διαιτησία που θα διευθύνει το παιχνίδι στο Περιστέρι.

Συγκεκριμένα, το διαιτητικό τρίο που θα βρίσκεται στην αναμέτρηση των "βυσσινί" αποτελείται από τους Μπλάνα, Καλφάκη και Βεργέτη. Η ανακοίνωση που εξέδωσαν αναφέρει χαρακτηριστικά πως ο βοηθός Βεργέτης έχει συγγένεια με τον τεχνικό του Αστέρα, Στάικο και στο παρελθόν έχει αλλοιώσει αποτελέσματα της ΑΕΛ.

ΑΣΤΕΡΑΣ Ξάνθη

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

"Η ΠΑΕ ΑΕΛ διαμαρτύρεται εντονότατα για το ορισμό από τους κ.κ. Τριτσώνη και Κουκουλάκη ως βοηθού διαιτητή του Βεργέτη από τον σύνδεσμο Αρκαδίας στον αγώνα με τον Ατρόμητο.

Ο Βεργέτης υπήρξε ο αποκλειστικά υπαίτιος της ήττας της ΑΕΛ στον αγώνα Α' γύρου με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, όπου ανέκοψε τους ποδοσφαιριστές μας με τρια ανύπαρκτα οφσάιντ, ενώ το σκορ του αγώνα ήταν 1-1 και ήθελε 20 λεπτά να λήξει.

Ο ίδιος την αμέσως επόμενη Κυριακή ήταν διαιτητής στον αγώνα των Κ20 Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΛ , όπου η ΑΕΛ κέρδιζε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο και αυτός με πρωτοφανείς διαιτητικές υποδείξεις οδήγησε την ομάδα μας σε ήττα, με αποτέλεσμα η ομάδα μας να εκδώσει επίσημη ανακοίνωση διαμαρτυρίας και είχε και εντονότατο επεισόδιο με τον κ. Κούγια.

Ο Βεργέτης είναι συγγενής του προπονητή του Αστέρα Τρίπολης Στάικου Βεργέτη".