"Καυτός" Παναρκαδικός!

Ο Παναρκαδικός αναδείχθηκε ισόπαλος σε φιλική αναμέτρηση στη Σπάρτη κόντρα στην ομώνυμη ομάδα με σκορ 1-1. Το γκολ για την ομάδα της Τρίπολης σημείωσε ο Κώτσιρας, με τον καύσωνα να δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Παναρκαδικός εκτός έδρας με την ΑΕ Σπάρτη. Το γκολ του "τριφυλλιού" ο Κώτσιρας (27').

Οι παίκτες του "τριφυλλιού" ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και όντας πιο σωστά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, απείλησαν στο πρώτο 15λεπτο, χάνοντας δύο κλασικές ευκαιρίες. Στο 10' ο Τσέλιος είπε "όχι" στο σουτ του Κώτσιρα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων αρνήθηκε το γκολ σε σουτ του Γαρυφαλλόπουλου, παραχωρώντας εκ νέου κόρνερ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας (27'), ο Κώτσιρας, αφού πέρασε δύο αντιπάλους του εντός μεγάλης περιοχής, σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και άνοιξε το σκορ για το "τριφύλλι".

Ο Παναρκαδικός προσπάθησε να σημειώσει και δεύτερο τέρμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, χάνοντας δύο κλασικές ευκαιρίες: Η πρώτη σημειώθηκε στο 37' όταν ο Δήμος έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

Η δεύτερη ευκαιρία σημειώθηκε στο 39', όταν το σουτ του Γαρυφαλλόπουλου έστειλε την μπάλα άουτ, με αποτέλεσμα ο Παναρκαδικός να κλείσει το πρώτο 45λεπτο προηγούμενος στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η υγρασία λόγω της υπερβολικής ζέστης και οι πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές επηρέασαν  τον ρυθμό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφρά υπεροχή ωστόσο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες στην εστία του Παναρκαδικού.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές στην απόδοσή τους, με αποτέλεσμα στο 70' το σουτ του Ραχήλ εντός μεγάλης περιοχής, ο Ψυχογυιός απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μέλλου στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 83' η μπάλα κόντραρε σε σουτ του Καλογέρη αναγκάζοντας τον Ψυχογιό να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ.
Ο Παναρκαδικός απείλησε στο 85' αλλά το μακρινό σουτ του Σταθουλόπουλου έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπεγλετζής με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε σε 1-1 από εκτέλεση κόρνερ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Β' Ημίχρονο

* Λήξη του αγώνα.

90' ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!!! 1-1 Για την ομάδα της Σπάρτης, σουτ μέσα στην περιοχή από τον Μπεγλεντζή και η μπάλα καταλήγει στην γωνιά του Ψυχογιού.

88' Οφσάιντ για την ομάδα της Σπάρτης.

85' Σουτ του Σταθουλόπουλου η μπάλα λίγο άουτ.

81'  Ο Καλογέρης το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε κόρνερ για την ομάδα της Σπάρτης.

80' Κίτρινη κάρτα στον Αρδάμη.

79' Κόρνερ για την Σπάρτη γίνεται η κεφαλιά μπλοκάρει η Ψυχογιός.

77' Κόρνερ για την Σπάρτη, η μπάλα άουτ.

75' Μέλλος το σουτ απέκρουσαν οι αμυντικοί σε κόρνερ.

73' Κεφαλιά ο Μέλλος η μπάλα λίγο άουτ.

70' Ραχήλ βγαίνει σε τετ-α-τετ, με τον Ψυχογιό να αποκρούει σε κόρνερ.

60' Φάουλ σε καλό σημείο για την Σπάρτη με τον Καλογέρη στην εκτέλεση.

56' Αναστασάκος το σουτ, μπλοκάρει ο Ψυχογιός.

53' Φάουλ σε καλό σημείο για την ομάδα της Σπάρτης.

52' Κίτρινη κάρτα στον Καστριτσέα και φάουλ για την ομάδα της Σπάρτης.

48' Κίτρινη κάρτα στον Βελισσάρη.

45' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Α' Ημίχρονο

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

44' Κόρνερ για την Σπάρτη, παίρνει την κεφαλιά ο Κατσίκης η μπάλα άουτ.

43' Οφσάιντ για τον Παναρκαδικό.

39' Γαρυφαλλόπουλος απευθείας σουτ η μπάλα άουτ.

38' Σέντρα για την ομάδα της Σπάρτης, βάζει την προβολή ο Χατζόπουλος και η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ.

36' Καλή κεφαλιά του Δήμου η μπάλα λίγο άουτ.

36' Νέο κόρνερ για τον Παναρκαδικό σε επέμβαση του Κατσίκη.

35' Σουτ του Χατζόπουλου, αποκρούει σε κόρνερ ο Τσέλιος.

27' ΓΚΟΟΟΛΛΛ!! 0-1 Ο Κώτσιρας με ωραίο σουτ σκοράρει για τον Παναρκαδικό!

21' Φάουλ του Καδά αποκρούει ο Τσέλιος.

14'  Πρώτο κόρνερ και για την Σπάρτη σε απόκρουση του Ψυχογιού.

13' Σουτ ο Γαρυφαλλόπουλος απέκρουσε ο Τσέλιος σε κόρνερ για τον Παναρκαδικό.

10' Σουτ του Κότσιρα, αποκρούει ο Τσέλιος και το πρώτο κόρνερ για τον Παναρκαδικό.

1' Άρχισε η αναμέτρηση στην σέντρα η ομάδα του Παναρκαδικού.

Συνθέσεις

Α.Ε. Σπάρτη (Αντωνίου): Τσέλιος, Κατσίκης, Γκαλίτσιος, Τέλλος, Δημολιός, Μπιταξής, Καλογέρης, Σιώπης, Τάντιτς, Ραχίμ, Αναστασάκος.

Αναπληρωματικοί: Τσέλιος, Ηλιόπουλος, Μπεγλετζής, Μπιταξής, Μπακιρτζίδης, Ραχίμ, Πετρόπουλος, Λιονάκης, Μπουτσικάρης, Αναστασόπουλος

Παναρκαδικός (Γ. Αντωνόπουλος-Θ. Παπαζαφειρόπουλος): Ψυχογιός, Γογωνάς, Μπούτας, Χατζόπουλος, Καστριτσέας, Βελισσάρης, Δήμου, Κώτσιρας, Μηλιώτης, Καδάς, Γαρυφαλλόπουλος.

Αναπληρωματικοί: Χρήστου, Τσόφλιος, Πετρόπουλος, Mέλλος, Αρώνης, Αρδάμης, Πετρόπουλος, Σταθουλόπουλος,Κυριακόπουλος.