Φερνάντεθ ο... λυτρωτής

Ο Μαρκ Φερνάντεθ ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές το βράδυ της Τετάρτης (23/01) καθώς χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 87’ χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

ΑΣΤΕΡΑΣΟλυμπιακός

Ωστόσο, οι πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχε στον αγώνα έκαναν πολλούς να σκεφτούν πως θα ήταν ο μοιραίος παίκτης σε περίπτωση αποκλεισμού.

Τελικά έπρεπε να φτάσουμε τρία λεπτά πριν το τέλος για να στείλει τον Αστέρα στους "8 "του Κυπέλλου Ελλάδος. Μετά από πάσα του Βαλιέντε ο Φερνάντεθ... όπλισε και εκτέλεσε υποδειγματικά τον πορτιέρε της ΑΕΛ, Κρίστινσον για το 5-3.

Δεν ήταν όμως η πρώτη φορά που ο Φερνάντεθ δίνει τη νίκη στην ομάδα του με δικό του γκολ.

Το έχει πετύχει ακόμα τρεις φορές. Αρχικά στις 30 Οκτωβρίου όταν ο Αστέρας αντιμετώπισε τα Τρίκαλα για την διοργάνωση του Κυπέλλου. Στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης βρήκε δίχτυα με κοντινό δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο πλεκτό. Χάρη στο τέρμα του η ομάδα της Τρίπολης έφυγε με το διπλό.

Στις 2 Δεκεμβρίου οι Αρκάδες φιλοξενήθηκαν από τον Λεβαδειακό με στόχο να πάρουν την πολύτιμη νίκη. Αρχικά, ο Τόνσο άνοιξε τον χορό των τερμάτων για να έρθει στο 88’ ο Φερνάντεθ και να "κλειδώσει" τους τρεις βαθμούς.

Ακόμα μία σημαντική νίκη που πήραν οι κιτρινομπλέ ήταν για την 13η αγωνιστική της SuperLeague, στις 8 Δεκεμβρίου κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Αστέρας αν και ζορίστηκε τελικά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα του Κομίνη. Ο Καλτσάς με εξαιρετική σέντρα βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Φερνάντεθ όπου μ’ ένα αριστερό δυνατό σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0

Τελευταίο τέρμα του Φερνάντεθ ήταν κόντρα στην ΑΕΛ, όπου με αυτό έστειλε τους κιτρινομπλέ στους "8" της διοργάνωσης.