Αγριεμένος στο 2ο μέρος, πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπιτόβια ο ΑΣΤΕΡΑΣ!

Με νίκη ξεκίνησε τη σειρά των φιλικών αναμετρήσεων που θα δώσει στην Πολωνία ο ΑΣΤΕΡΑΣ, επικρατώντας με 2-1 της Πολωνικής Μπιτόβια Μπίτοφ! Μανιάς και Βαλιέντε σκόραραν για τους κιτρινομπλέ.

ΑΣΤΕΡΑΣ

Οι Αρκάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με ορεξάτο τον Τάσο Δουβίκα, που έχασε διαδοχικές ευκαιρίες στο 4' και στο 6' με σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασαν άουτ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι πιο έτοιμοι Πολωνοί (το πρωτάθλημα αρχίζει σε λίγες μέρες) ανέβασαν ρυθμό και είχαν καλή στιγμή με κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι στο 13'.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε δοκάρι με τον Ρόλε, ξεδιπλώνοντας όμορφα μία αντεπίθεση!

Οι γηπεδούχοι, από εκείνο το σημείο κι έπειτα έπαιξαν πιο σκληρά και απέκτησαν το έλεγχο της αναμέτρησης χωρίς ωστόσο να απειλήσουν τον Αθανασιάδη που πέρασε νωρίς στη θέση του Τσιφτσή.

Καλύτερη στιγμή τους ένα μακρινό σουτ στο 37΄με τη μπάλα να περνάει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του έλληνα τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο με 10 αλλαγές στη σύνθεση του ο ΑΣΤΕΡΑΣ, παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος και πίεσε για να πετύχει γρήγορα κάποιο τέρμα.

Τελικά, ο Μιχάλης Μανιάς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό με κοντινή προβολή έπειτα από σέντρα του Νίκου Καλτσά.

Οι Πολωνοί απάντησαν στην αμέσως επόμενη φάση και ισοφάρισαν με κοντινό πλασέ έπειτα από δοκάρι που είχαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Μετά το 1-1 ο ΑΣΤΕΡΑΣ ανέβασε ρυθμούς και έγινε το "αφεντικό" στο ματς.

Στο 73' ο Μουνάφο, έκανε συνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δεξί δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Βαλιέντε πέτυχε το πρώτο του γκολ με το αστέρι στο στήθος έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μουνάφο και ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Οι κιτρινομπλέ έψαξαν και τρίτο τέρμα, με τον Μπαστιάνο να έχει μια καλή ευκαιρία με σουτ από τα αριστερά που πέρασε λίγο άουτ.

Το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ.