ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΣΩΣΕ Ο ΑΡΑΟΥΧΟ

Τι και αν ο αντίπαλος ήταν υποβιβασμένος εδώ και καιρό, με πολλά προβλήματα, τι και αν προηγήθηκε από πολύ νωρίς στο σκορ, οι παίχτες του Αστέρα δε σεβάστηκαν τη φανέλα, την ομάδα, τους φιλάθλους που έκαναν το μακρινό ταξίδι και με πρωτοφανή αδιαφορία έδωσαν το δικαίωμα στη Βέροια να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει μια νίκη γοήτρου με 4-3.

Η ήττα του Λεβαδειακού "σφράγισε" τη σωτηρία του Αστέρα, και σίγουρα ο σχεδιασμός της νέας χρονιάς μπορεί να αρχίσει από αύριο μιας και η διοίκηση και οι φίλαθλοι της ομάδας δεν αξίζουν τέτοιας πίκρας από ποδοσφαιριστές καλοπληρωμένους και μάλλον κακομαθημένους.

Ο αγώνας άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού στο 8ο λεπτό ο Αστέρας ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρη σε δύο γκολ του Μανιά στο 4’ και στο 8’. Από εκεί και πέρα και μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Αστέρας ήταν ένα μπουλούκι, χωρίς αρχή και τέλος, επιτρέποντας στη Βέροια να πάρει το προβάδισμα με 4-2 (10’, 20’ Λινάρδος, 13’ Καπετάνος, 37’ Σαρπόνγκ), το οποίο θα μπορούσε να είχε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις αν η μπάλα δε σταμάταγε στο δοκάρι μετά την ενέργεια του Καπετάνου στο 44’.

Ο Αστέρας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με το Μανιά στο 55’ και τα ευχάριστα νέα από τη Λιβαδειά μετρίασαν την απογοήτευση από τη νέα εκτός έδρας τραγική εμφάνιση.

Οι συνθέσεις

Βέροια: Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Καλί, Ασίγκμπα, Αντονιάν, Λινάρδος (91’ Κωνσταντινίδης), Μπαλάφας, Τομάς (61’ Χαλίφα), Σαρπόνγκ, Καπετάνος, Μίλιεβιτς (80’ Παπαδόπουλος)

Αστέρας: Αθανασιάδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης, Μπέρτος, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς (85’ Τσιλιανίδης), Φαρίνια (61’ Στανισάβλιεβιτς), Μάσα, Μανιάς, Ιωαννίδης (46’ Γκοντό).