Οι επισκέψεις του Αστέρα στα Χανιά (VIDEO)

Ο Αστέρας φιλοξενείται από τον Πλατανιά για πέμπτη φορά στο πρωτάθλημα, με τους Αρκάδες να έχουν κυρίως θετικές αναμνήσεις. Το a-s παρουσιάζει την ιστορία των αναμετρήσεων μεταξύ της κρητικής ομάδας και των "κιτρινομπλέ".

Την πρώτη φορά που ο Αστέρας ταξίδεψε στην Κρήτη, ήταν στις 27 Ιανουαρίου, το 2013. Το έργο του, αρκετά εύκολο καθώς έφυγε με το διπλό και με το εμφατικό σκορ 3-0. Οι "κιτρινομπλέ" άνοιξαν το σκορ, σχετικά νωρίς στην αναμέτρηση καθώς στο 18' ο Σανκαρέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 33' οι Αρκάδες διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν Σίμο Ναβάρο με σουτ νίκησε τον Κηπουρό. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αστέρας καθάρισε το παιχνίδι, χάρις στο τέρμα που πέτυχε ο Περόνε, δίνοντας και το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του.

Την ίδια χρονιά, αλλά τον Οκτώβριο, ο Αστέρας δεν επανέλαβε αυτό που έκανε την πρώτη φορά. Δηλαδή να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς κόντρα στην ομάδα των Χανίων. Κι αυτό διότι, οι δύο ομάδες, αναδείχθηκαν για πρώτη φορά ισόπαλες. Το σκορ αρχικά άνοιξε ο Ναζλίδης, καθώς η εκτέλεση του από τα έντεκα μέτρα, ήταν εύστοχη.

Πλατανιάς ΑΣΤΕΡΑΣ

Τα πράγματα για τον Αστέρα δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά, καθώς στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λισγάρας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του, με παίκτη λιγότερο. Αυτό όμως δεν επηρέασε τους Αρκάδες, που βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα, χάρις την κεφαλιά του Μπαράλες.

Το 2014, οι "κιτρινομπλέ" πήραν την δεύτερη τους νίκη κόντρα στον Πλατανιά. Σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και φτωχό θέαμα, ο Αστέρας έφυγε από τα Χανιά, με τους πολυπόθητους βαθμούς. Μπορεί οι Αρκάδες να άργησαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όμως στο 87' ο Μπαράλες νίκησε τον Ολιμπά, κάνοντας το 0-1, υπέρ της ομάδας. Το σκορ έμεινε έτσι, με το τελευταίο σφύριγμα του Θανάση Γιάχου, να βρίσκει τον Αστέρα, να επικρατεί με το 1-0.

Η τελευταία φορά που οι "κιτρινομπλέ" επισκέφθηκαν την Κρήτη, οι αναμνήσεις τους δεν είναι και οι καλύτερες. Κι αυτό διότι, ο Πλατανιάς, πήρε την πρώτη του νίκη κόντρα στον Αστέρα. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0, χάρις τα τέρματα των Γουνδουλάκη και Ανγκούλο.

Νίκες Αστέρα: 2

Ισοπαλίες: 1

Ήττες: 1

Αναλυτικά:

Super League (06/02/2016) - 21η Αγωνιστική Πλατανιάς 2 - 0 Αστέρας Τρίπολης

Super League 2014/2015 (27/09/2014) - 5η Αγωνιστική Πλατανιάς 0 - 1 Αστέρας Τρίπολης