Μια έτοιμη ομάδα!

Οσο ο Αστέρας ήταν καλός, ήταν πραγματικά πολύ καλός. Στο διάστημα που η απόδοση έπεφτε, απλώς κατάφερνε να περιορίζει τις απειλές. Η ομάδα του Μάκη Χάβου νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο στο φιλικό το "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" και σε μεγάλο διάστημα του 90λεπτου έδειξε αγωνιστική ετοιμότητα.

Το ζωηρό ξεκίνημα του Ατρομήτου, με δύο καλές στιγμές του Λε Ταλέκ, δεν τρόμαξε τον Αστέρα. Περισσότερο τον "συμμάζεψε" κα τον έκανε να παρουσιάσει από το 10' και μετά τον καλό του εαυτό μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Μέχρι το 20' ήταν πραγματικά εντυπωσιακός, με δοκάρι του Τσουκαλά στο 13' (κεφαλιά μετά από κόρνερ), τετ α τετ του Δημούτσου στο 19' (από εκπληκτική συνεργασία τεσσάρων παικτών και κυκλοφορία της μπάλας) και ενδιάμεσα το γκολ. Στο 15' με τον Τσιλιανίδη, ο οποίος με αριστερό σουτ νίκησε τον Γκορμπούνοφ.

Ο Αστέρας συνέχισε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι καλύτερος από τον Ατρόμητο, παίζοντας σωστό ποδόσφαιρο, πιέζοντας όπως έπρεπε και κερδίζοντας δεύτερες και τρίτες μπάλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει, απειλώντας με τον Ντιγκινί (σωστή αντίδραση από τον Αθανασιάδη στο διαγώνιο σουτ) και κρατώντας πλέον περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του. Ο Αστέρας κρατούσε το προβάδισμα χωρίς ιδιαίτερους κινδύνους και στο τελευταίο 10λεπτο θα μπορούσε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ.

Στο 82' με τον Γκοντό και στη συνέχεια σε δύο περιπτώσεις με τον Κώτσιρα, που έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Το φιλικό έκλεισε με την ευκαιρία του Γκουγκούδη, την επέμβαση του Κοσίτσκι και την ευκαιρία του Παπαδόπουλου σε δεύτερο χρόνο. Να σημειώσουμε ότι ο Μάκης Χάβος έκανε έντεκα αλλαγές.

Oι συνθέσεις:

Αστέρας: 30. Αθανασιάδης (61' Κοσίτσκι), 25. Μπέρτος (61' Ιγκόρ), 4. Σεφίλ (77' Χαμντανί), 8. Κουρμπέλης (89' Μακροστέργιος), 18. Γιαννούλης (77' Κυριακόπουλος), 21. Δημούτσος (83' Στανισάβλιεβιτς), 13. Τσουκαλάς (61' Ιγκλέσιας), 19. Τσιλιανίδης (77' Τσάβεζ), 7. Μάσα (83'Νίκο Φερνάντεθ), 23. Καλτσάς (83' Κώτσιρας), 10. Ιωαννίδης (61' Γκοντό)

Στον πάγκο οι: 1. Κοσίτσκι,17. Ιγκλέσιας, 11. Νίκο, 54. Χαμντανί, 9. Τσάβεζ, 27. Κώτσιρας, 31. Στανισάβλιεβιτς, 96. Ιγκορ, 77. Κυριακόπουλος, 62. Μακροστέργιος, 6. Γκοντό

Ατρόμητος: 35. Χαρμπούνοφ, 2. Κοντοές (Ζησόπουλος), 3. Μπιτόλο, 24. Λαζαρίδης, 5. Μπάχα (83' Κεϊτά), 8. Ούμπιντες, 19. Κιβρακίδης (77'Γκουγκούδης), 20. Βασιλείου (77' Παπαδόπουλος), 29. Λημνιός (46' Ντιγκινί), 32. Γροντής (46' Κατράνης), 9. Λεταλέκ (83' Μπαστακός)

Στον πάγκο οι: 1. Παπαδόπουλος, 13. Ζησόπουλος, 15. Κεϊτά, 23. Κρούσιελ, 25. Μπαστακός, 26. Τσατσόπουλος, 11. Παπαδόπουλος, 27. Λαζαρίδης, 28. Νάτσος, 30. Κατρανής , 31. Γκουγκούδης