"Τρίποντο" με εκρηκτικό ξεκίνημα!

Ο Αστέρας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Πανιωνίου με 2-1 στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης", Γιάννου (10') και Δημούτσος (13') οι σκόρερ των κιτρινομπλέ.

Αυτή τη φορά δεν τη πάτησε ο Αστέρας! Προηγήθηκε ξανά στο σκορ, όπως στα τελευταία ματς με Καλλονή και Σπάρτα Πράγας, αλλά κράτησε τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης. Χάρη σε ένα φοβερό ξεκίνημα βρέθηκε στο 2-0 απέναντι στον Πανιώνιο (Γιάννου 10', Δημούτσος 13') για να επικρατήσει τελικά με 2-1 (αυτογκόλ Γκοϊάν 27'). Αυτή ήταν μάλιστα η 7η εντός έδρας σερί νίκη του Αστέρα στο πρωτάθλημα απέναντι στους Νεοσμυρνιώτες.

Οι πολλές απουσίες στη μεσοεπιτεθική γραμμή του Αστέρα, ανάγκασαν τον Στάικο Βεργέτη να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του. Επιλογή 4-3-3 με Κοσίτσκι (τέρμα), Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Γιαννούλη (άμυνα), Χαμντανί, Ιγκλέσιας, Δημούτσο (κέντρο), Μάσα, Γιάννου, Σκούρτη (επίθεση).

Το σύστημα λειτούργησε άψογα στο ξεκίνημα του αγώνα χάρη στην αποφασιστικότητα των κιτρινομπλέ οι οποίοι περιόρισαν τον Πανιώνιο στο μισό γήπεδο. Αρχικά απείλησαν με μακρινά σουτ και μόλις πάτησαν περιοχή έβαλαν δύσκολα στους Νεοσμυρνιώτες με τον Σκούρτη να σερβίρει και τους Γιάννου, Δημούτσο να εκτελούν. Γκολ από τον πρώτο στο 10', γκολ από τον δεύτερο στο 13' και κλείσιμο του πρώτου εικοσαλέπτου με 77-23% κατοχή, 6-0 τελικές και φυσικά 2-0 στο σκορ.

Ο Αστέρας έριξε στη συνέχεια τον ρυθμό και κατάφερε να δεχθεί γκολ στο 27' με... μηδέν τελικές από τον Πανιώνιο! Ο Γκοϊάν έβαλε την προβολή σε σέντρα του Οικονόμου, βάζοντας τους φιλοξενούμενους και πάλι στο παιχνίδι (2-1). Μέχρι το τέλος μάλιστα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έμειναν μακριά από τα κυναέρυθρα καρέ oολοκληρώνοντας με τις 6 τελικές που είχαν από το εκπληκτικό ξεκίνημα.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι δραματικό ως προς την εικόνα του αγώνα. Ο Αστέρας είχε τον έλεγχο χάρη στην πολύ καλή κυκλοφορίας της μπάλας η οποία τον βοήθησε να κρατά εκτός περιοχής του Κοσίτσκι τους Νεοσμυρνιώτες. Μπροστά η παρουσία των γηπεδούχων ήταν λίγο καλύτερη, με 2-3 καλές φάσεις για ένα τρίτο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε. Τουλάχιστον ο Αστέρας δεν την πάτησε όπως με την Καλλονή και κράτησε το πολύτιμο "τρίποντο".

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κουρμπέλης έκανε το φετινό ντεμπούτο του (60'), ενώ στο παιχνίδι πέρασαν και οι Τσοκάνης (76'), Ζησόπουλος (90').

Το live της αναμέτρησης:

Β' Ημίχρονο:

Τέλος της αναμέτρησης: Ο ΑΣΤΕΡΑΣ παίρνει τη νίκη με 2-1 απέναντι στον Πανιώνιο!!

90+3' Κόρνερ για τον Πανιώνιο από τα δεξιά: Ο Μπουμάλ εκτελεί, η μπάλα περνάει άουτ!

90+1': Κακό σουτ του Χαλκιαδάκη, ύστερα από απομάκρυνση της μπάλας από τον Γκοϊάν, η μπάλα πέρασε άουτ.

- Τέσσερα λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων.

90' Τρίτη  αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Ζησόπουλος θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Δημούτσου.

90' Κίτρινη στον Βιγιάλμπα.

88' Σουτ του Ανσαριφάντ εκτός μεγάλης περιοχής, κόρνερ. Απομακρύνουν οι αμυντικοί του Αστέρα.

86' Σουτ του Δημούτσου εντός μεγάλης περιοχής, η μπάλα καταλήγει κόρνερ. Ο Λούι εκτελεί, απομακρύνουν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων.

84' Σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

81' Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Ανσαριφάντ θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Σιώπη.

76'  Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Τσοκάνης θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Μάσα.

73' Κίτρινη στον Σανκαρέ.

70' Δυνατό σουτ του Μάσα εντός μεγάλης περιοχής, προβολή, η μπάλα κόρνερ! Ο Μάσα εκτελεί από τα αριστερά, νέο κόρνερ, ύστερα από παρέμβααη ττου Ρισβάνη, απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.

69' Σέντρα-σουτ του Λούι από τα δεξιά, η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια του Πανιωνίου.

68' Σέντρα του Καραμάνου εντός μεγάλης περιοχής, σώζει με τάκλιν ο Σανκαρέ.

66' Δεύτερη  αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Βιγιάλμπα θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Μασούρα.

63' Κίτρινη στον Μπουμάλ για φάουλ στον Γιαννούλη. Ο Μάσα εκτελεί, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος. Διαμαρτυρίες για πέναλτι στον Σανκαρέ, ύστερα από πτώση του τελευταίου εντός μεγάλης περιοχής.

62' Φάουλ για τον Πανιώνιο εκτός μεγάλης περιοχής από τα δεξιά.  Ο Μπουμάλ εκτελεί, η μπάλα στην αγκαλιά του Κοσίτσκι.

61' Σουτ του Καραμάνου εκτός μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Κοσίτσκι.

60' Πρώτη αλλαγή και για τον Αστέρα: Ο Κουρμπέλης θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Σκούρτη.

58' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Χαλκιαδάκης θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Μπακασέτα.

56' Κόρνερ για τον Αστέρα από τα αριστερά.  Ο Μάσα εκτέλεσε, η κεφαλιά του Γκοιάν, η μπάλα πέρασε άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

54' Κόρνερ για τον Πανιώνιο από τα δεξιά. Ο Μπουμάλ εκτελεί, απομακρύνει ο Γκοιάν. Κίτρινη στον Μπακασέτα.

53' Φάουλ για τον Αστέρα στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Μάσα εκτελεί, απομακρύνει ο Χατζηισαίας, οφσάϊντ ο Σανκαρέ.

49' Επικίνδυνη σέντρα του Οικονόμου από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε μπροστά από την εστία του Κοσίτσκι και κατέληξε άουτ!

48' Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

45' Στην σέντρα οι παίκτες του Πανιωνίου.

Α' Ημίχρονο:

Ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο με τον Αστέρα να προηγείται με 2-1!

45' Νέο δυνατό σουτ του Μασούρα εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ!

45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

44' Επικίνδυνη αντεπίθεση του Πανιωνίου, ο Μπουμάλ σέντραρε για τον Καραμάνο εντός μεγάλης περιοχής, ωστόσο η μπαλιά ήταν δυνατή...

38' Δυνατό σουτ του Μασούρα εκτός μεγάλης περιοχής, δεν ανησυχεί ο Κοσίτσκι.

32' Φάουλ για τον Πανιώνιο από τα δεξιά εκτός μεγάλης περιοχής. Ο Μπουμάλ εκτελεί, αδύναμη κεφαλιά του Μπακασέτα δεν ανησυχεί ο Κοσίτσκι.

26' ΓΚΟΟΛ 2-1: Στην πρώτη ουσιαστικά οργανωμένη επίσκεψη του Πανιωνίου, ο Οικονόμου δοκίμασε εντός μεγάλης περιοχής το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γκόϊάν και ο Πανιώνιος μείωσε σε 2-1 !!

#astpgss #2-1 #giannou 10'#dimoutsos 13'#goian (owngoal, 28')

Posted by Asteras Tripolis F.C. on Τετάρτη, 23 Σεπτεμβρίου 2015

24' Σέντρα Μπουμάλ από τα δεξιά, απομακρύνει με κεφαλιά ο Σανκαρέ.

11' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ  2-0 !!! Ο Δημούτσος με όμορφο σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πανιωνίου!!

9' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ  1-0 !!!Ο Σκούρτης έσπασε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, εντός μεγάλης περιοχής και ο Γιάννου με δυνατό σουτ ανοίγει το σκορ!!!

7' Σουτ του Γιάννου εντός μεγάλης περιοχής, ο Παπαδόπουλος αποκρούει ασθενώς την μπάλα και την απομακρύνει στην συνέχεια ο Χατζηισαϊας.

6'  Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη. Νωρίτερα ο Σκούρτης έστρωσε την μπάλα στον Γιάννου εντός μεγάλης περιοχής, το σουτ του τελευταίου έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

4' Πολύ δυνατό σουτ του Μάσα από τα δεξιά, εκτός μεγάλης περιοχής η μπάλα έφυγε άουτ!

3' Δυνατό σουτ του Ιγκλέσιας εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία των "κυανέρυθρων".

0' Άρχισε η αναμέτρηση. Στην σέντρα οι παίκτες του Αστέρα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας (Σ. Βεργέτης):
Koσίτσκι, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Λούι, Ιγκλέσιας, Χαμντανί, Δημούτσος, Μάσα, Σκούρτης, Γιάννου

Στον πάγκο οι: Θεοδωρόπουλος, Ζησόπουλος, Αλόκο, Τσοκάνης, Παντελιάδης, Μούκαμ, Κουρμπέλης

Πανιώνιος (Μ. Ουζουνίδης):
Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Οικονόμου, Χατζηισαίας, Ρισβάνης, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας, Καραμάνος, Μπουμάλ, Μπακασέτας

Στον πάγκο οι: Διούδης, Τασουλής, Βλάχος, Μητρόπουλος, Ανσαριφάρντ, Βιγιάλμπα

Παραλειπόμενα πριν την έναρξη της αναμέτρησης:

** Περίπου 50 φίλοι του Πανιωνίου φιλοξενούνται στην θύρα 4 του "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης".

** Έντονη καταιγίδα ξέσπασε στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης", 15 λεπτά πριν βγουν οι δύο ομάδες από τα αποδυτήρια.

** Στις 18:00 αποχώρησαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προς τα αποδυτήρια..

*** Έντονη βροχόπτωση ξέσπασε στογήπεδο του Αστέρα 40 λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

*** Συννεφιασμένος ο καιρός στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης".
*Στις 17:39 βγήκαν οι ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου στον αγωνιστικό χώρο του "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" για το απαραίτητο ζέσταμα.
** Στις 17:34 έκαναν την αντίστοιχη εμφάνιση τους οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα.