Κύπελλο Ελλάδας: Σφραγίστηκαν τα πρώτα δυο εισιτήρια για τους "16"

Παναιτωλικός και Τρίκαλα, κλείδωσαν τη συμμετοχή τους στους "16" του εφετινού Κυπέλλου Ελλάδος, αφήνοντας έξω Ιάλυσο Ρόδου και Εργοτέλη αντίστοιχα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΕΛ

Οι Αγρινιώτες, πέτυχαν και δεύτερη εμφατική νίκη απέναντι στην ομάδα από τη Μυτιλήνη με 5-1 (είχαν κερδίσει με 4-0 τον πρώτο αγώνα) ανεβάζοντας ρυθμό στο 2ο ημίχρονο.

Στο 58' ο Μπάιροβιτς έκανε το 1-0, ο Μιμίτο στο 60' το 2-0, ο Τζελάι στο 64ο λεπτό το 3-0 με αυτογκόλ και ο Μπάιροβιτς πάλι αλλά με πέναλτι αυτή τη φορά στο 74ο λεπτό το 4-0. Στο 76' ο Πεταυράκης μείωσε σε 4-1 και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 85' ο Γιοβάνοβιτς.

Από την άλλη, τα Τρίκαλα, που είχαν κερδίσει με 3-2 στην έδρα τους τον Εργοτέλη επικράτησαν των Κρητικών κι εκτός έδρας με 1-0 χάρη σε γκολ του Βέρτζου στο 7' της αναμέτρησης.

Οι αγώνες Κυπέλλου συνεχίζονται την Τετάρτη (04/12) με τον ΑΣΤΕΡΑ να υποδέχεται τον Πλατανιά, στις 15:00.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

4 Δεκεμβρίου:

15.00: Αστέρας Τρίπολης - ΑΟ Πλατανιάς (στο πρώτο παιχνίδι οι Αρκάδες νίκησαν 1-0)
15.00: ΟΦΗ - Καβάλα (στον πρώτο αγώνα η Καβάλα νίκησε 2-0)
17.15: Ξάνθη - Απόλλων Λάρισας (στο πρώτο ματς επικράτησε 2-1 ο Απόλλων Λάρισας)
17.15: Πανιώνιος - Ολυμπιακός Βόλου (στο πρώτο ματς ο Πανιώνιος κέρδισε 3-0)
19.30: Βέροια - ΠΑΣ (στο πρώτο ματς ο ΠΑΣ νίκησε 1-0 τη Βέροια)
19.30: ΑΕΛ - Καλαμάτα (στον πρώτο αγώνα η Καλαμάτα επικράτησε με 3-0)

5 Δεκεμβρίου:

15.00: Λαμία - Αιολικός (στο πρώτο παιχνίδι η Λαμία νίκησε με 3-0)
17.15: Βόλος - Πανσερραϊκός (στο πρώτο ματς Πανσερραϊκός & Βόλος έμειναν στο 1-1)
19.30: Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή (στο πρώτο ματς ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1)