Βήμα πρόκρισης για την Κ19!

H Εθνική Νέων νίκησε 2-1 την αντίστοιχη της Αγγλίας στην έδρα της, πέρασε στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου του Elite Round και είναι το φαβορί για πρόκριση στην τελική φάση του Euro U19. Βασικός σε όλο το 90λεπτο ο Αντζουλάς.

ΑΕΛ ΑΣΤΕΡΑΣ

Η Ελλάδα άνοιξε το σκορ με ιδανικό τελείωμα από τον Γιώργο Λιάβα στο 34ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Μελιόπουλου ενώ το 2-0 έγραψε ο Διαμαντής στο 69'!

Στο 77ο λεπτό ο Βιταλιώτης ανέτρεψε τον Λόουντερ, ο φορ των Άγγλων εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο εξαιρετικός Νικοπολίδης απέκρουσε.

Το τελικό 2-1 έγραψε ο Γκιμπς - Γουάιτ στις καθυστερήσεις από τα 11 βήματα.

Σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Αντζουλάς ενώ στο πάγκο της εθνική βρισκόταν και ο Παναγιώτης Τζίμας του ΑΣΤΕΡΑ που όμως δεν αγωνίστηκε.

ΕΛΛΑΔΑ: Νικοπολίδης, Λύρατζης, Διαμάντης, Μιχαηλίδης, Αντζουλάς, Λιάβας (64' Βιταλιώτης), Τσιγγάρας, Μπότος, Μελιόπουλος, Σέχου (53' Τσαούσης), Εμαννουηλίδης (87' Γκαργκαλατζίδης).

ΑΓΓΛΙΑ: Μπούρσικ, Λάμπτεϊ, Γκουέχι, Πάντσο, Σεσενιό, Γκάλαχερ (64' ΜακΊχραν), Γκιμπς-Γουάιτ, Πόβεντα (65' Άαρονς), Γκόμες (71' Νμέτσα), Άπια (46' Σάκα), Γουόκερ (71' Λόουντερ).