Α' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Πρωταθλήτρια η Καλαμάτα

Το πρωτάθλημα της Α’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ κατέκτησε η Καλαμάτα, επικρατώντας της Μεσσήνης με 72-69 στο κλειστό της Τέντας.

Με πλεονέκτημα τις δύο νίκες από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, η Καλαμάτα ήταν το φαβορί για τη νίκη, όμως η Μεσσήνη ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η ψυχραιμία από τη γραμμή του φάουλ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν αυτή που έκρινε τον αγώνα, μιας και οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι ενώ η Μεσσήνη είχε 1 στις 6.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την Καλαμάτα να πανηγυρίζει το 2ο πρωτάθλημα μέσα στα λίγα χρόνια της ιστορίας της και την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.