Ήττα για τις γυναίκες και κοπή πίτας στον Πήγασο

Ο προτελευταίος αγώνας της γυναικείας ομάδας του Πήγασου με αντίπαλο την Ερμιόνη, έληξε με μια σχετικά άδικη εκτός έδρας ήττα (52-35) για το γυναικείο τμήμα της ομάδας του Άστρους.

Και αυτό γιατί στον προηγούμενο (εντός έδρας) αγώνα με τη συγκεκριμένη ομάδα ο Πήγασος βρισκόταν σε πιο ευνοική θέση, καθώς νίκησε με 16 πόντους.

Σε αυτό τον αγώνα η γυναικεία ομάδα του Πήγασου "παρατάχθηκε" με σοβαρές απώλειες, λόγω τραυματισμών και απουσιών. Τον πάγκο του Πήγασου αποτέλεσαν: μόνο δυο γυναίκες, μία νεανίδα και πέντε κορασίδες. Παρόλα ταύτα η ομάδα του Πήγασου "πάτησε" στο παρκέ από το πρώτο κιόλας λεπτό με δυναμισμό κ σοβαρότητα.

Αυτή τη φορά mvp αναδείχτηκε όλη η ομάδα, κάθως η κάθε αθλήτρια συνέβαλε σε διαφορετικούς τομείς: ασίστ, ριμπάουντ, άμυνα, επίθεση, κλεψίματα, σωστά φάουλ. Κάποιες λανθασμένες πάσες όμως και βεβιασμένες επιθέσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο από τον Πήγασο έδωσαν την ευκαιρία στις παίκτριες της Ερμιόνης να αυξήσουν το σκορ τους και μάλιστα να κατοχυρώσουν και τη διαφορά των 17 πόντων.

H προπονήτρια των γυναικών Ντίνα Αδάμη, ζήτησε να αναφερθεί το εξής: "Οι κορασίδες είναι πολύ σημαντικές για το γυναικείο τμήμα. Χωρίς αυτές η ομάδα δεν θα είχε τη δυνατότητα να κατέβει σε αρκετούς αγώνες. Τις ευχαριστώ πολύ και θέλω να συνεχίσουν να παλεύουν."