Άμιλλα 2000 - Φιλαθλητικός 68-40

Νικηφόρα συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Άμιλλα 2000, η οποία το απόγευμα της Κυριακής επικράτησε του Φιλαθλητικού με σκορ 68-40,

στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής της Α’ Ανδρών ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, βάζοντας άλλους δύο βαθμούς στο σακούλι της.

Στο αγωνιστικό μέρος, η αρκαδική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να επιβάλλει τον ρυθμό της και κατάφερε να αποκτήσει, λίγα λεπτά πριν λήξει η πρώτη περίοδος, μια διαφορά 10 πόντων (25-15, 01:47'') για να την κλείσει προηγούμενη στο σκορ 29-15.

Στην δεύτερη περίοδο η Άμιλλα ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη της αφού συνέχισε να ανεβάζει αγωνιστικούς ρυθμούς, αποκτώντας μια διαφορά 16 πόντων (41-15,1:30'') για να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 45-30.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να δίνει διαστάσεις ευρείας επικράτησης στο Κλειστό του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου Τρίπολης, αφού 14 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου, βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 31 πόντους (65-34) για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 65-36.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες χαλάρωσαν αρκετά λόγω της κούρασης, με αποτέλεσμα να σημειωθούν ελάχιστοι πόντοι στις δύο μπασκέτες, με το τελικό 68-40 να επιβραβεύει τις προσπάθειες των παικτών της αρκαδικής ομάδας στο παρκέ.

Γήπεδο: Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Τρίπολης

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 45-30,65-36, 68-40

Ώρα Έναρξης: 17:00

Διαιτητές: κ.κ. Μπαμπάς-Σχοινάς

Σημειωτής: κ. Παπαχαραλάμπους

Χρονομετρητής: κ. Καρδαράς

Χρονομετρητής 24'':  κα. Λιακοπούλου

Γυμνασίαρχος: κ. Κουκάκης