Νίκη και θέαμα για τον Απόλλωνα ! (VIDEO)

Με 57-43 επικράτησε, ο Απόλλωνας Τρίπολης του Φιλαθλητικού το απόγευμα του Σαββάτου (28/2), στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, για την 9η Αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Β' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών.

Πρώτος σκόρερ για την αρκαδική ομάδα ήταν ο Μάϊκ Καρνέζης, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, με 4 τρίποντα!

Αντίστοιχα για την ομάδα του Φιλαθλητικού πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαργαριτόπουλος σημείωσε 11 πόντους, με ένα τρίποντο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ, κάτι το οποίο αποτυπώθηκε στην λήξη της περιόδου (11-11).

Στην δεύτερη περίοδο, η αρκαδική ομάδα πάτησε "γκάζι" στο σκορ και με επιμέρους σερί 13-2, απέκτησε διαφορά ασφαλείας (24-13), για να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (24-17).

Στην τρίτη περίοδο, ο Απόλλωνας Τρίπολης συνέχισε να διατηρεί σταθερό το προβάδισμα στην αναμέτρηση (34-24, 5:27''), με αποτέλεσμα να ανεβάσει την τιμή της διαφοράς στο +13 (38-25, 2:34''). Οι φιλοξενούμενοι όμως με σερί 9-0, επέστρεψαν στην διεκδίκηση της νίκης (38-34, 20'') για να ευστοχήσει με δύο βολές ο Καρνέζης στην τελευταία φάση της περιόδου (40-34).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Φιλαθλητικός προσπάθησε να επιστρέψει πιο ενεργά στο παιχνίδι της διεκδίκησης της νίκης (42-36, 7:42''). Παρόλα αυτά η ομάδα του Χρήστου Γεννιά με σωστές επιθετικές επιλογές, διατήρησε προβάδισμα 10 πόντων (48-38, 5:26''), ανεβάζοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (+14, 54-40, 2:16''), για να διαμορφωθεί το τελικό 57-43.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 24-17, 40-34, 57-43

Απόλλωνας Τρίπολης: Χαλκάς, Μιχαλάκης 2, Γεννιάς 9 (3), Μιχαλάκης 1, Λέλες, Μανιάτης 9, Χαραλαμπόπουλος, Σελίμης, Διαμαντίκος, Παπαναστασίου 5, Διαμαντόπουλος 4, Καρνέζης 27 (4)

Φιλαθλητικός: Δροσάτος, Παγιαρές, Μουχτερός 4, Τσαγκαρούλης 8, Κασσάκος 3 (1), Μπουλούγαρης, Προφύρης 3, Θωμάς, Νικόλαρος 2, Μπουγάδης 7 (1), Μαργαριτόπουλος 11 (1), Κορίνης 5