Άνετη νίκη για τον Δρομέα! (VIDEO)

Με 69-50 επικράτησε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Τρίπολης του Λάκωνα Γυθείου το απόγευμα του Σαββάτου (28/2), στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, για την 12η Αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών.

Η αρκαδική ομάδα είχε πλουραλισμό στην επίθεση αφού Σωτηρόπουλος, Πετσούνης και Μπουρής έπιασαν....13 άρι, ενώ ο Παπακώστας σημείωσε 11 πόντους!

Αντίστοιχα για την ομάδα του Γυθείου πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαδάκος με 27 πόντους, σημειώνοντας και ένα τρίποντο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η ομάδα της Τρίπολης εξασφάλισε ουσιαστικά το ροζ φύλλο της αναμέτρησης από την πρώτη περίοδο, αφού προηγήθηκε με 15-3 (4:51'') για να κλείσει την περίοδο προηγούμενη στο σκορ (21-11).

Στην δεύτερη περίοδο, η αρκαδική ομάδα απέκτησε διαφορά 15 πόντων (26-11, 6:48'') για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 12 πόντους (33-21).

Στην τρίτη περίοδο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο καθώς οι Δρομείς προηγήθηκαν μέχρι και με 20 πόντους (41-21, 8:51'' και 47-27, 3:44'') για να διατηρήσουν το προβάδισμα τους μέχρι και το τέλος της περιόδου (48-33).

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να κάνουν ολοκληρωτική επιστροφή στην αναμέτρηση όταν μείωσαν την διαφορά στο -8 (58-50, 3:26''). Ωστόσο ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων, διαμόρφωσε το τελικό 69-50.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 33-21,48-33, 69-50

Δρομείς Τρίπολης: Ζαβογιάννης 5 (3), Καλούλης 8 (2), Νταγιάντης, Σωτηρόπουλος 13 (2), Γκριτζάς, Πετσούνης 13 (2), Αγγελόπουλος, Ρεκουνιώτης 8 (2), Μπουρής 13 (3), Παπακώστας 11, Κοσκινάς

Λάκωνας Γυθείου: Μ. Καραβασίλης 7 (2), Δ.Καραβασίλης, Μπιρμπάκος 2, Μπαγιώκος 8, Παπαδάκος 27 (1), Μητσάκος, Αναγνωστάκος 2, Λιακάκος 2, Παναγουλάκος 2