ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΕΡΜΗΣ 62-61: Δια πυρός και σιδήρου!

Με δύο εύστοχες βολές του Γιάννη Προδρόμου 6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ο Αρκαδικός επικράτησε με 62-61 του Ερμή Αγιάς στην έδρα του φτάνοντας έτσι στις πέντε νίκες στην Α2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΟΚ

Οι κυανόλευκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 5-0 το οποίο έγινε 7-4 στο στα πρώτα 3 λεπτά. Εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 12-0 και έφτασαν εύκολα στο 12-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Μάριου Δεσποτάκη ξεπέρασαν το σοκ της πρώτης περιόδου και μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο αποφασισμένοι για να μειώσουν με καλή άμυνα και χτυπώντας από το ζωγραφιστό.

Ωστόσο, με ευστοχία από την περιφέρεια οι παίκτες του Ερμή κατάφεραν να διατηρήσουν προβάδισμά 5 πόντων στην ανάπαυλα (30-35).

Στην τρίτη περίοδο ο αποφασισμένος Αρκαδικός επέστρεψε στο παιχνίδι με τους Τζουγκαράκη και Προδρόμου να δίνουν λύσεις επιθετικά ενώ όλοι "δάγκωναν" στην άμυνα για να έρθει το 45-46 έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο έγιναν όλα!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν γρήγορα να πάρουν διαφορά 7 πόντων με σερί 7-0 στο ξεκίνημα ενώ οι Τριπολιτσιώτες απάντησαν με δικό τους 7-0 να επιστρέψουν εκ νέου.

Ενα λεπτό πριν τη λήξη ο Ερμής πήρε κεφάλι με 3 πόντους όμως ο Προδρόμου με γκολ-φάουλ ισοφάρισε για τον Αρκαδικό.

Στο σημείο εκείνο μια εξαιρετική άμυνα του Μούκα και ένα δικό του καλάθι έφεραν σε θέση οδηγού τον ΣΕΦΑ (60-58) με τριάντα δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος.

Ο Ερμής βρήκε τρίποντο με τον Μιλόσεβιτς ενώ πριν είχαν προηγηθεί δύο άστοχες προσπάθειες από τον Κόμματο και ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ για το 60-61.

Με 5,5 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Προδρόμου κέρδισε φάουλ και ευστόχησε και στις δύο βολές χαρίζοντας έτσι σπουδαία νίκη στον Αρκαδικό.

Τα Δεκάλεπτα: 12-24, 30-35, 45-46, 62-61.