Αρκαδικός: Ανασκόπηση του 2017

Το 2017 μας αποχαιρετά σιγά σιγά... Στιγμές, πρόσωπα, μεγάλες νίκες, ψυχοφθόρες ήττες και... πολλά καλάθια για τον Αρκαδικό στο πάντα απρόβλεπτο και ενδιαφέρον πρωτάθλημα της Α2. Το a-s θυμάται.

ΠΑΣ Γιάννινα ΑΣΤΕΡΑΣ

Το 2017 βρήκε τον Αρκαδικό στις χαμηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Α2 μετά από 10 αγωνιστικές και το έτος ξεκίνησε με ήττα των Κυανόλευκων από τον Πανιώνιο.

Σ'ένα παιχνίδι που τιμήθηκαν για την προσφορά τους στον Αρκαδικό σύλλογο οι Πέτρος Νοέας και Σάκης Καρύδας ο Αρκαδικός γνώρισε την ήττα από τους Νεοσμυρνιώτες με 61-77 στις 07/01.

Κορυφαίοι για τον Αρκαδικό ο Τζουγκαράκης με 18 και Ρεντίκας με 19 ενώ για τον Πανιώνιο οι Καρύδας με 22 και Μπάρλος με 13. Αυτό ήταν και το δεύτερο παιχνίδι στην ιστορία των δύο ομάδων καθώς οι δύο ομάδες είχαν ξανασυναντηθεί το 1985 για το κύπελλο Ελλάδος.

Μετά το παιχνίδι με τον Πανιώνιο ακολούθησαν 3 ακόμα ήττες για τον Αρκαδικό.

11/01/2017. Αρκαδικός - Δούκας 76-80 12η αγωνιστική.

14/01/2017. Εθνικός - Αρκαδικός 96-94. 13η αγωνιστική.

21/01/2017. Ψυχικό - Αρκαδικός 84-77. 14η αγωνιστική.

(28/01/2017). Στα τέλη του Γενάρη ήρθε η πρώτη νίκη του Αρκαδικού για το 2017 αφού επικράτησε του Παγκρατίου με 90-64 , για την 15η αγωνιστική της Α2.

(04/02/2017). Ακολούθησε μια "προφητική" νίκη επί του Ηρακλείου με 80-69 για την 16η αγωνιστική.

(11/02/2017. 17η αγωνιστική). Hττα στις λεπτομέρειες από τον Ηρακλή στο Ιβανόφειο με 70-64.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν θετικό πρόσωπο, καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, τελειώνοντας μάλιστα την πρώτη και την τρίτη περίοδο με σκορ 16-20 και 50-53, αντίστοιχα.

Στην τελευταία περίοδο, ο Αρκαδικός συνέχιζε να κρατάει το προβάδισμα, όμως ο Χρυσόπουλος ευστόχησε σ’ ένα τρίποντο καθοριστικό για τον Ηρακλή ενώ ο Αγγελόπουλος πετυχαίνοντας ακόμα τέσσερις πόντους, στο παιχνίδι ανέτρεψαν τα δεδομένα.

(18/02/2017). Μεγάλη νίκη κατάφερε να πάρει η ομάδα του Αρκαδικού, καθώς επικράτησε με 86-59 της ΑΕΛ, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Α2, παίρνοντας έτσι, τους δύο πολύτιμους βαθμούς, για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

(25/02/2017). 19η αγωνιστική. Ο Αρκαδικός δεν κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο αποτέλεσμα, καθώς γνώρισε την ήττα με 78-67 από τους Μαχητές Πευκών, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Α2.

04/03/2017. 20η αγωνιστική. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου πάλεψε για την νίκη αλλά η ομάδα του Αίολου ήταν αυτή που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό της Τρίπολης με τελικό σκορ 66-73.

(11/03/2017). Συντριβή για τον Αρκαδικό στην έδρα του Φάρου Κερατσινίου στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Ο Αρκαδικός ταξίδεψε στο Κερατσίνι χωρίς τους Ρεντίκας και Ναούμη λόγω τραυματισμών. Η αποστολή των κυανόλευκων ήταν εξ αρχής δύσκολη, αλλά τα πράγματα χειροτέρεψαν όταν στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου τραυματίστηκε ο Σάββας Τζουγκαράκης . Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου όλο το γήπεδο πάγωσε όταν σε μία ανύποπτη φάση ο Γιάννης Καραμαλέγκος γλίστρησε και και χτύπησε το γόνατό του. Τελικό σκορ 100-60.

(18/03/2017). Σε ένα δικό του παιχνίδι, ο Αρκαδικός τελικά δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα από τον Αμύντα στην παράταση με 82-84, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Α2. Οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως στην τελευταία περίοδο βρέθηκαν να χάνουν από τους φιλοξενούμενους. Τελικά, μπόρεσαν να ισορροπήσουν το ματς και οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί τελικά, η κούραση που κατέβαλε τους παίκτες του Αρκαδικού, έπαιξε μεγάλο ρόλο, με αποτέλεσμα το συγκρότημα του Γιάννη Διαμαντάκου να μην καταφέρνει να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα και τον Αμύντα να φεύγει με τους πολύτιμους βαθμούς και με το 84-82.

(25/03/2017). Ο Αρκαδικός αντιμετώπισε τον Χολαργό, εκτός έδρας, για την 23η αγωνιστική της Α2, όμως δε μπόρεσε τελικά να πάρει το αποτέλεσμα που επιθυμούσε. Οι "κυανόλευκοι" πάλεψαν καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να πάρουν τη πολυπόθητη νίκη, γνωρίζοντας την ήττα με 79-78.

(01/04/2017. 24η αγωνιστική). Σε ένα ματς που ο Αρκαδικός χρειαζόταν τη νίκη, κόντρα στην Καβάλα, με τη βοήθεια του κόσμου του, τα κατάφερε και με μεγάλη επιτυχία, επικρατώντας με 74-58. Η ομάδα του Αρκαδικού ήταν ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παίρνοντας δίκαια τη νίκη, καθώς καθάρισε σχετικά από νωρίς το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει προβάδισμα, με διαφορά 15 πόντων ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 27 πόντους. Στη τρίτη περίοδο, η Καβάλα μείωσε σε 63-42 αλλά οι "κυανόλευκοι" είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Τσακαλέρη, Τζουγκαράκη και Προδρόμου, με αποτέλεσμα να πάρουν από το χέρι την ομάδα και να την οδηγήσουν στη νίκη.

(08/04/2017. 25η αγωνιστική). Ο Αρκαδικός επιβλήθηκε με 81-71 στο ΔΑΚ του Γ.Σ. Λάρισας και έκανε ακόμα ένα σημαντικό βήμα παραμονής στην Α2, καθώς παρέμεινε στην ενδέκατη θέση η οποία και δίνει πλεονέκτημα έδρας στην μάχη των play-out. Ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της 11ης θέσης ο Αρκαδικός, η οποία δίνει αβαντάζ έδρας στην μάχη των play-out, μετά την νίκη επί του Γ.Σ. Λάρισας με 81-71. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ μετά από πέντε λεπτά αγώνα και δεν κοίταξαν ξανά πίσω σε όλη τη διάρκειά του, κερδίζοντας άνετα την ομάδα από τη Θεσσαλία.

(12/04/2016) Δεν μπόρεσε να συνεχίσει τις θετικές εμφανίσεις και τα νικηφόρα αποτελέσματα η ομάδα του Αρκαδικού, καθώς γνώρισε την ήττα από τον Δούκα με 83-67, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Α2.

(19/04/2017. 27η αγωνιστική). Τι και αν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο βλέποντας τον Εθνικό να προηγείται με 84-77, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα στο ΔΑΚ; Με ένα τρομερό σερί 10-0 ο Αρκαδικός προηγήθηκε με 87-84, για να πάρει τελικά την τεράστια νίκη με 89-87! Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Τρίπολης ήταν ο Ρεντίκας με 25 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Προδρόμου με 14 και οι Καραμαλέγκος, Τζουγκαράκης από 10.

(22/04/2017. 28η αγωνιστική). Ο Αρκαδικός κοίταξε στα μάτια τον Πανιώνιο, έμεινε κοντά στο σκορ στο α' ημίχρονο αλλά υπέκυψε τελικά στην ανωτερότητα της ομάδα από τη Νέα Σμύρνη (79-58).

(29/04/2017). Τεράστιας βαθμολογικής αξίας η νίκη του Αρκαδικού στο ΔΑΚ Τρίπολης απέναντι στο Ψυχικό το οποίο και λύγισε στην παράταση με 77-74, σε αναμέτρηση η οποία διεξήχθη στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Α2. Αρκαδικός από ατσάλι! Οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου έδειξαν αυταπάρνηση στο παρκέ του ΔΑΚ Τρίπολης και λύγισαν το Ψυχικό στην παράταση με 77-74, μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκεια της Α2. Πλέον, με νίκη στο υποβιβασμένο Παγκράτι την τελευταία αγωνιστική, ο Αρκαδικός τερματίζει 11ος και θα παίξει στα πλέι-άουτ με πλεονέκτημα έδρας κόντρα στο Ηράκλειο το οποίο τερμάτισε στην 14η θέση.

Αρκαδικός (Διαμαντάκος): Καραμαλέκος 7 (1), Πίνης, Τσακαλέρης 12, Κουρέπης, Προδρόμου 14, Ναούμης 6 (2), Ρεντίκας 25 (1), Γαρμπής 2, Τζουγκαράκης 11

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 9 (1), Αχής 5 (1), Τσιότρας, Παπανικολάου 12 (3), Σακελλαρίου, Βλάχος 3 (1), Σμάλιαγκιτς 18 (2), Σίνης 4, Τσιώκος 5, Μουράτος 15

(30η αγωνιστική.06/05/2017). Ο Αρκαδικός αντιμετώπισε το Παγκράτι για την τελευταία αγωνιστική της Α2, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με το εμφατικό σκορ 67-103. Οι "κυανόλευκοι" από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ήδη βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ με 13-10. Η διαφορά στο 10' αυξήθηκε καθώς ο Αρκαδικός πήρε προβάδισμα με οκτώ πόντους διαφορά, πετυχαίνοντας το 29-21. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 13' έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα, 32-32. Ο Αρκαδικός στη συνέχεια της αναμέτρησης πάτησε πόδι και πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας στο 52-49. Δεν έμεινε όμως εκεί και στο 24' διεύρυνε και πάλι τη διαφορά, πετυχαίνοντας το 62-56. Με τη λήξη της τρίτης περιόδου, το συγκρότημα του Γιάννη Διαμαντάκου πήρε μπρος και κατάφερε να πετύχει το 60-83. Στο τέλος ο Αρκαδικός ήταν αυτός που χαμογέλασε, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 67-103 ενόψει των play out.

Πλέον ο Αρκαδικός θα έπρεπε να παλέψει με πλεονέκτημα έδρας απέναντι στο Ηράκλειο για την παραμονή του στην κατηγορία και η ομάδα ανταποκρίθηκε πλήρως σε αυτήν την ψυχοφθόρο διαδικασία.

(10/05/2017). Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι ο Αρκαδικός έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε τη νίκη στο ΔΑΚ, κόντρα στο Ηράκλειο με το εμφατικό σκορ 72-65. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός μπήκε μουδιασμένος, ψάχνοντας διαδρόμους για να σπάσει την άμυνα του Ηρακλείου. Μπορεί να του πήρε κάποια λεπτά όμως τελικά κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με διαφορά τριών πόντων (21-18). Στην δεύτερη, οι "κυανόλευκοι" ανέβασαν στροφές και μπόρεσαν να μεγαλώσουν τη διαφορά, χάρη στους εξαιρετικούς Προδρόμου και Τσακαλέρη. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Αρκαδικό να οδηγείται στα αποδυτήρια με διαφορά πλέον δέκα πόντων (41-31). Το Ηράκλειο στην τρίτη περίοδο μπήκε αποφασισμένο να κοντράρει τον Αρκαδικό και να μειώσει στο σκορ. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στον πόντο στο σκορ (55-54), όμως ο Ρεντίκας με ένα τεράστιο τρίποντο διεύρυνε και πάλι τη διαφορά στους τέσσερις (58-54). Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, Αρκαδικός και Ηράκλειο πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν τελικά αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος με τη βοήθεια του κόσμου και πήραν τη νίκη με 72-65.

(13/05/2017). Ο Αρκαδικός αντιμετώπισε εκτός έδρας το Ηράκλειο, προκειμένου να κάνει το 3-1 στη σειρά των Play Out και να εξασφαλίσει την παραμονή του στην Α2. Τελικά, τα κατάφερε καθώς επικράτησε της τοπικής ομάδας, με 75-66. Οι "κυανόλευκοι" πέτυχαν τον στόχο τους καθώς έφτασαν στη νίκη με 75-66. Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν αποφασισμένοι για να καθαρίσουν τον αγώνα και να παραμείνουν στην κατηγορία, με αποτέλεσμα να πάρουν ένα προβάδισμα με διαφορά επτά πόντων (17-24). Στο 14' της αναμέτρησης ο Αρκαδικός ανέβασε στροφές και κατάφερε να χτίσει μεγαλύτερη διαφορά, φτάνοντας στο 19-33. Η ομάδα ήταν σωστά διαβασμένη και με την πολύ καλή της αμυντική παρουσία εμπόδιζε το Ηράκλειο στο να φτάσει σ' εύκολα καλάθια. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου να προηγείται στο σκορ με 41-31. Στη συνέχεια οι "κυανόλευκοι" συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Στο 27' της αναμέτρησης το Ηράκλειο εξακολουθούσε να ήταν πίσω στο σκορ με 39-52, με τον Αρκαδικό να ήταν το απόλυτο αφεντικό στον αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν άκρως ικανοποιητικό για την ομάδα του Αρκαδικού, καθώς επικράτησε με 75-66 και έκανε το 3-1 στην σειρά των Play Out, εξασφαλίζοντας παράλληλα την παραμονή της και για τη νέα χρονιά στην Α2. Τα δεκάλεπτα: 17-24, 31-41, 44-57, 66-75

Η σεζόν 2017-18 δεν έχει ξεκινήσει καλά για τον Αρκαδικό. Με την ομάδα να πραγματοποιεί τις μεταγραφές αλλά και την απόκτηση του προπονητή την τελευταία στιγμή το Κύπελλο δεν θα μπορούσε να αποτελεί προτεραιότητα. Η βαριά ήττα στο κλειστό της "Καλαμίτσας" από την Καβάλα ήρθε φυσιολογικά.

Με την έλευση του Τζίμη Κουστένη και την συμπλήρωση του ρόστερ να γίνονται 10 μέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος θα ήταν δύσκολο για τους Αρκάδες να αποδράσουν με το διπλό από το Μαρούσι στην πρεμιέρα της Α2 (84-68).

Σκληρή εντός έδρας ήττα από την Λάρισα (64-66), φυσιολογική ήττα από το Περιστέρι (85-59) και "κλοπή" στην Αγιά (81-79) ήταν τα αποτελέσματα μέχρι την πρώτη νίκη για την σεζόν 2017-18.

Θύμα; H Καρδίτσα, με θύτη τον απίστευτο Γιάννη Προδρόμου (64-58)!

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως. Οι ήττες από Παπάγου (72-60), Απόλλωνα Πάτρας (70-79), Καστοριά (87-66) και Αμύντα (67-75) οδήγησαν στην αντικατάσταση του Κουστένη με τον Μάριο Δεσποτάκη.

Η ήττα από το Ψυχικό (83-67) διατήρησε τα "γκρίζα σύννεφα" πάνω από τον Αρκαδικό ουρανό στην πρεμιέρα του Δεσποτάκη τα οποία όμως διαπέρασε μια ακτίνα φωτός με την νίκη επί του Εθνικού (97-92) στο τελευταίο ματς για το 2017.