Στο χείλος του γκρεμού...(STATS)

Ο Αρκαδικός γνώρισε την ήττα με 89-76 στο "Μελίνα Μερκούρη" από το Ρέθυμνο για την 17η Αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.  Μοναδικοί διασωθέντες για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη οι Τζόουνς και Καββαδάς.

Πλέον η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη,  καλείται να δώσει τέλος στο σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων, αρχής γενομένης από την ερχόμενη εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου, αφού παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον δυσκολεύουν τα πράγματα όσον αφορά την υπόθεση παραμονής.

Παράλληλα, ο Αρκαδικός έχασε και την διαφορά του +5 της πρώτης αναμέτρησης (75-70), αφού ηττήθηκε με 13 πόντους...

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός ξεκίνησε με βασική πεντάδα τους Λέτζιον, Καββαδά, Βαν Όοστρουμ, Στεφανίδη, Καλλινικίδη, ενώ το Ρέθυμνο με τους Ντελινικάιτις, Σχίζας, Μέηντεν, Στόουν, Κάρτερ.

Ο Στόουν με goal-foul και ο Λέτζιον με τρίποντο ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (3-3, 8:05''). Ο Λέτζιον με τρίποντο και ο Νουούτινεν με σουτ 2 πόντων, έδωσαν προβάδισμα στον Αρκαδικό (5-8, 5:44''). Με 2/2 βολές του Σχίζα, το Ρέθυμνο πλησίασε στον πόντο (7-8, 5:23''). Ο Ντελινικάιτις με τρίποντο και ο Νουούτινεν με εύστοχο σουτ 2 πόντων, έφεραν ξανά τις ομάδες σε ισορροπία (10-10, 3:46''). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ  (17-17, 2:01''), με την ομάδα του Ρεθύμνου να προηγείται με 21-20 στα τελευταία λεπτά της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, με τρίποντο του Γιαννόπουλου, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 6 πόντους (28-22, 7:30''). Η κρητική ομάδα προηγήθηκε με 9 πόντους (32-23, 4:58'') και λίγο αργότερα διεύρυνε την διαφορά της στο +13 (40-27, 2:49''). Με σερί 2-7, ο Αρκαδικός μείωσε στο -8 (42-34, 1:05'') για να κλείσει η περίοδος με σκορ 44-36.

Στην τρίτη περίοδο, ο Αρκαδικός έπαιξε στα πρώτα λεπτά με ζώνη 2-3 (46-40, 8:20''), αλλά γρήγορα το Ρέθυμνο απέκτησε διαφορά 11 πόντων (51-40, 7:23'', 53-42, 5:00''). Ο Αρκαδικός μείωσε στο -8 (58-50, 2:36''), αλλά πρώτα ο Χάροου με 5 συνεχόμενους πόντους και στην συνέχεια με τρίποντο του Ντελινικαίτις ανέβασε την διαφορά στο +14 (66-52, 55''). Ο Καββαδάς μείωσε στο 66-55, αλλά ο Χάροου στο τελευταίο ένα δέκατο, με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το σκορ της περιόδου (67-55).

Στην τέταρτη περίοδο, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 14 πόντους (71-57, 7:41''), με την μέγιστη διαφορά της τιμής να είναι το +17 (80-63, 3:54'').  Η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε να μειώσει το σκορ στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα το 89-76 να είναι το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 21-20, 44-36, 67-55, 89-76

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 23, Σχίζας 7, Μάντεν, Σαάφτεναρ 7, Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Χάροου 21, Στόουν 12, Κάρτερ 11, Παναρετάκης, Ντουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς 20, Καββαδάς 13, Βαν Όστρουμ 8, Κοψαύτης, Στεφανίδης 2, Νούτινεν 8, Καλλινικίδης 5, Εζόμο, Τζουγκαράγκης, Λι, Λίτζιον 20.