Με τέτοιο μπάσκετ δεν πέφτει!

O Αρκαδικός παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 41-40, πάλεψε μέχρι τέλους, όμως το πληρέστατο ρόστερ της ΑΕΚ σε συνδυασμό με την εμπειρία έδωσαν τη νίκη στους Κιτρινόμαυρους με σκορ 74-78. Όλα για όλα με την Κηφισιά για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη!

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο, Αρκαδικός και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ (4-4, 8:17''). Μία εύστοχη βολή του Μαυροειδή  και δύο τρίποντα από τους Παπαντωνίου και Χέρστον έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στην ΑΕΚ (6-11, 5:09'').  Το τρίποντο του Μπράουν και το κάρφωμα του Νουούτινεν διατήρησαν τον Αρκαδικό σε απόσταση αναπνοής,  αλλά το goal-foul του Μαυροειδή, έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ  5 πόντων (11-16, 3:58''). Ο Αρκαδικός πλησίασε  στο καλάθι (14-16, 2:48''). Ένα μικρό σερί 0-5, έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στην ΑΕΚ (14-21) για να κλείσει η πρώτη περίοδος με την ΑΕΚ στο +6 (20-26).

Στην δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ διατηρούσε προβάδισμα 5 πόντων (22-29, 8:30''). Με επιμέρους σκορ 12-0, ο  Αρκαδικός προσπέρασε 34-29 (+5, 5:16''). Το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο για 2 αγωνιστικά λεπτά (34-31, 3:27'')  και η ΑΕΚ με εύστοχο τρίποντο του Σάκοτα από την γωνία ισοφάρισε (34-34, 2:53'').   Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν  (38-38, 2:17'', 40-40, 37''). Μία εύστοχη βολή του Καλλινικίδη 14'' πριν το τέλος, έδωσε ισχνό προβάδισμα στον  Αρκαδικό (41-40, 14'').

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη προσπέρασε (41-43, 9:38''). Ο Αρκαδικός προσπέρασε (44-43, +1, 8:16''). Στο επιμέρους διάστημα ο Κωνσταντίνου αποβλήθηκε με 5 φάουλ (8:00'').  Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 2-9, προσπέρασε ξανά στο +6 (46-52, 5:03''). Με τρίποντο του Καλλινικίδη, ο Αρκαδικός μειώσε στο -3 (49-52,  4:33'').  Ο Γιάννης Καστρίτης προτίμησε να παιξει ζώνη 2-3 και ο Αρκαδικός  έμεινε "ζωντανός"  (50-54, 2:54'') αλλά οι επιλογές στην επίθεση ήταν βιαστικές και η ΑΕΚ "ξέφυγε" στο +6 (50-56, 1:22'').  Η ΑΕΚ επέλεξε να αντιδράσει με πίεση σε όλο το γήπεδο και έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με σκορ 50-58.

Στην τέταρτη περίοδο, Αρκαδικός με  βολές από τους Καββαδά και Βαν Όοστρουμ, μείωσε στο -5 (55-60, 7:50''), αλλά το τρίποντο του Καλαμπόκη έδωσε "αέρα" 10 πόντων στους φιλοξενούμενους (55-65, 6:43'').   Με σερί 7-0 ο Αρκαδικός πλησίασε στους 3 (62-65, 4:47''), χάρις σε τρίποντο του Νουούτινεν και εύστοχη προσπάθεια του Καββαδά απέναντι στον Μαυροκεφαλίδη. Ο Γιάννης Καστρίτης προτίμησε να παιξει ζώνη 2-3 και ο Αρκαδικός  προσπάθησε να "κλέψει" τη νίκη στα τελευταία λεπτά (66-67, 2:29''). Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στις περίφημες ειδικές καταστάσεις και ο  Βαν Όοστρουμ με 2/2 βολές κράτησε όρθιο τον Αρκαδικό (68-69, 0:37:5''). Με δύο βολές του Βαν Όοστρουμ ο Αρκαδικός έμεινε μια ανάσα (70-71, 21'') από την ολική ανατροπή. Η ΑΕΚ πήρε time out και επίθεση μισού γηπέδου. Ο Μαυροκεφαλίδης ευστόχησε και στις 2 (70-73, 19''). Ο Βαν Όοστρουμ απάντησε με δύο βολές. (72-73, 10''). Ο Μαυροκεφαλίδης ευστόχησε ξανά σε 2 βολές (72-75, 10'') Ο Βαν Όοστρουμ απάντησε ξανά με δύο βολές (74-75, 7''). Ο Μαυροκεφαλίδης ευστόχησε ξανά σε 1/2 βολές (74-76μ 0:1:9'') και οδηγήθηκε ξανά στην γραμμή των ελεύθερων βολών (74-78, 0:1:9'') διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 20-26, 41-40, 50-58, 74-78