Φυσιολογική ήττα σε μία γιορτή του μπάσκετ!

Ο Αρκαδικός παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός και καλύτερος από τα παιχνίδια με ΑΡΗ και Ολυμπιακό, όμως η διαφορά εμπειρίας και ποιότητας ήταν μεγάλη και οδήγησε στην ήττα από τον Παναθηναϊκό με 61-78. Κατάμεστο το ΔΑΚ σε μία γιορτή του μπάσκετ όπου βραβεύτηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης!

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ραντούλιτσα με 21 πόντους και για τον Αρκαδικό ο Νουούτινεν με 17 πόντους.

Η σύνοψη της αναμέτρησης:

Στην πρώτη περίοδο, ο Αρκαδικός προηγήθηκε με 5-4 (8:40''). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά (9-10, 4:01''), τρέχοντας επιμέρους σερί 7-0 προηγούμενος με 8 πόντους (9-17). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ, κλείνοντας την περίοδο με σκορ 18-27.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός με σερί 0-5, απέκτησε προβάδισμα 14 πόντων (18-32, 8:25'', 20-34, 7:37''). Ο Αρκαδικός με μικρό σκορ 8-0,  πλησίασε στους 6 πόντους (28-34, 5:19''). Με τρίποντο του Διαμαντίδη και μία βολή του Φελντέϊν, ο Παναθηναϊκός, απεκτησε νέα διαφορά 10 πόντων (28-38. 4:24''). Ο Αρκαδικός μείωσε στους 7 πόντους (31-37, 2:51''), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-6, διεύρυναν την διαφορά τους στο +12 (31-43, 2:08''). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλησίασε στο -10, με δύο βολές του Καββαδά (33-43, 1:54'').

Στην τρίτη περίοδο, το Τριφύλλι με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Ραντούλιτσα διεύρυνε την διαφορά στο +17 (38-55, 5:14''), παρά το γεγονός ότι ο Αρκαδικός με μικρό σκορ 5-0, είχε πλησιάσει στο -13, (38-51, 5:51'').Με τρίποντο του Καλλινικίδη, ο Αρκαδικός μείωσε στο -12 (47-59, 0:40'''), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με δύο βολές του ίδιου καλαθοσφαιριστή στο -12 (49-61).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Αρκαδικός με τον Καββαδά μπροστάρη σε άμυνα και επίθεση, μείωσε την διαφορά στο -11 (51-62, 8:13''). Με ένα γρήγορο σερί 0-6, ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το προβάδισμά του στο +17 (51-68, 6:36''). Με alley hoop κάρφωμα του Γκιστ, η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε με +18 (53-71, 5:12'').

Δεκάλεπτα: 18-27, 33-47,  49-61, 61-78

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Άϊρλαντ 7, Καραμαλέγκος 2, Λαμπρόπουλος 7, Καββαδάς 11, Βαν Όστρουμ 3, Κοψαύτης 1, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Μπράουν 6, Νούτινεν 17, Καλλινικίδης 5, Τζουγκαράκης 2.

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 6, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 6, Καλάθης 7, Παπαγιάννης 9, Λούτζης, Κούζμιτς 8.