Θέλει δουλειά πολλή! (PHOTOS)

Φιλική ήττα με σκορ 50-77 από τον Φάρο Κερατσινίου, γνώρισε ο Αρκαδικός το απόγευμα του Σαββάτου (5/9) στο ανακαινισμένο ΔΑΚ Τρίπολης, όντας ακόμα ανέτοιμος.

Η ομάδα της Τρίπολης αγωνίστηκε ουσιαστικά με 8 παίκτες απέναντι στην πολυάριθμη πειραϊκή ομάδα, ενώ έδειξε ότι ακόμα χρειάζεται πολλή δουλειά, προκειμένου να βρεθεί στο κατάλληλο σημείο ετοιμότητας, ενόψει της συμμετοχής της στην Α1. Ο Αρκαδικός βρίσκεται ακόμα στην αρχή της προετοιμασίας, ωστόσο μια τόσο μεγάλη ήττα σίγουρα δημιουργεί ψυχολογία...

Η σύνοψη της φιλικής αναμέτρησης:

Στο πρώτο του φιλικό, ο Αρκαδικός ξεκίνησε με βασική 5άδα τους Όοστρουμ, Κοψαύτη, Καλλινικίδη, Τζουγκαράκη, Μπούκερ.

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν αρχικό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (5-9, 6:55'') και στη συνέχεια διεύρυναν το προβάδισμα τους στο +6 (11-17, 02:07''). Ωστόσο ο Αρκαδικός έμεινε κοντά στο σκορ με εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή της πρώτης περιόδου (15-19).

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μείωσε αρχικά στον πόντο (18-19, 09:47'') ωστόσο η ομάδα του Κερατσινίου με επιμέρους σκορ 2-16, εκτόξευσε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της στο +15 (20-35, 02:03'') για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με σκορ 22-37.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Κερατσινίου πάτησε "γκάζι" στο σκορ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 29 πόντους (25-54, 3:24'') για να κλείσει η επιμέρους περίοδος με σκορ 32-61.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Αρκαδικός προσπάθησε να περιορίσει το εύρος της διαφοράς, με αποτέλεσμα να μειώσει την διαφορά στους 23 πόντους (39-62, 6:31''), για να πάρει η ομάδα του Κερατσινίου την φιλική νίκη με σκορ 50-77.

1:50'' 12-17

16'' 12-19

1:20'' 32-58

43'' 32-60

1:04'' 48-75

40''   50-75

25'' 50-77

Δεκάλεπτα: 15-19, 22-37, 32-61, 50-77.

Οι δύο ομάδες:

Aρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης):

5. Μακ Ντόναλντ, 7. Οοστρουμ,8. Κοψαύτης, 9. Κωνσταντίνου, 13. Καλλινικίδης, 14.  Εζόμο, 15. Τζουγκαράκης, 16. Τσέλλος, 18. Σταματόπουλος, 19. Μπούκερ

Φάρος Κερατσινίου (Ανδρέας Πολέμης):

4. Παπαδόπουλος, 5. Ζώρζος, 6. Παπαγιαννακόπουλος, 7. Καράμπουλας, 8. Μπατής, 9. Πετροδημόπουλος, 10. Λιακόπουλος, 11. Αγγελόπουλος, 12. Κομποδιέτας, 13. Χόρτσας, 14. Κατούφας, 15. Κακιούζης, 17. Παπαμακάριος, 20. Σκορδίλης