Ερμής-Αρκαδικός 59-68… Νίκη και χαρά μέσα στον Λαγκαδά!

Ο Αρκαδικός πήρε τη νίκη μέσα στον Λαγκαδά κόντρα στον τοπικό Ερμή με 68-59! Οι "Μπλε" δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και πανηγύρισαν μία σπουδαία επιτυχία στην προσπάθεια για άνοδο στην Α1.

Πρώτος σκόρερ για τον Αρκαδικό ήταν ο Καρύδας με 16 πόντους και ακολούθησε ο Τζόρτζεβιτς με 15. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη παρουσιάστηκε έτοιμη για τον αγώνα και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης.

Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους, ο Ακεψιμαΐδης σκόραρε 13 πόντους, με ένα εύστοχο τρίποντο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Αρκαδικός ξεκίνησε δυνατά την πρώτη περίοδο και απέκτησε διαφορά 9 πόντων στο ξεκίνημα (2-11). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον Αρκαδικό και αφού μείωσαν προσωρινά στους 4 πόντους (9-13, 6') πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (16-19) για να λήξει η πρώτη περίοδος με τον Αρκαδικό να προηγείται με 4 πόντους (18-22).

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη απέκτησε διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων (19-31, 16') και λίγο αργότερα απέκτησε την μέγιστη διαφορά  στο σκορ (+14. 23-37), για να πάει ο Αρκαδικός στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (25-37).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακάμψουν μειώνοντας στους 8 πόντους (33-41), με τον Αρκαδικό να διατηρεί σταθερό προβάδισμα (44-51).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Λαγκαδά πλησίασε μέχρι και τους 4 πόντους (47-51). Ο Αρκαδικός έτρεξε επιμέρους σερί 3-8 και απέκτησε προβάδισμα 9 πόντων (50-59, 4 λεπτά πριν το τέλος), για να πάρει το ροζ φύλλο της νίκης με 59-68.

Διαιτητές: Παγώνης-Θ. Παπαδόπουλος-Γερακίνης.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 25-37, 44-51, 59-68.