Καβάλα-Αρκαδικός 70-60: Τέλος στο νικηφόρο σερί

Την ήττα με 70-60 γνώρισε ο Αρκαδικός στην Καβάλα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2. Τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου κύλησαν εξαιρετικά για τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική με τους γηπεδούχους να προηγούνται σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η εικόνα της αναμέτρησης:

Ο Αρκαδικός ξεκίνησε πολύ καλά την πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να προηγηθεί 13-8 (5:34''). Η Καβάλα έψαχνε να βρει λύσεις στο σκοράρισμα και κατάφερε σταδιακά όχι μόνο να ροκανίσει την εις βάρος της διαφορά στο σκορ αλλά και να προηγηθεί με ένα πόντο (20-19).

Στην δεύτερη περίοδο, η Καβάλα εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 6 πόντους (31-25). Με επιμέρους σκορ 6-2, ο Αρκαδικός έμεινε "ζωντανός" στην διεκδίκηση της νίκης (33-31).

Στην τρίτη περίοδο, ένα ξέσπασμα της Καβάλας με σερί 9-1, της έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων (42-32, 5:33''). Ο Αρκαδικός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 6 πόντους (44-38). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με επιμέρους σκορ 9-5, έκλεισαν προηγούμενοι την περίοδο με σκορ 53-43.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν διαφορά άνω των 10 πόντων (57-47, 5:13''), εκμεταλλευόμενοι την αποβολή του Νοέα με 5 φάουλ. Το τελευταίο είχε ως αποτέλεσμα η μέγιστη τιμή της διαφοράς να φτάσει  έως και το +15 (65-50, 2:50''). Από την πλευρά του ο Αρκαδικός μάζεψε την εις βάρος του διαφορά για την αναμέτρηση του δεύτερου γύρου, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει την διαφορά στους 10 πόντους (70-60).

Στην στατιστική σύνοψη της αναμέτρησης, η Καβάλα είχε 61% (13/21) από την γραμμή των ελεύθερων βολών, ενώ ο Αρκαδικός ήταν πιο εύστοχος (73%,17/23). Η μακεδονική ομάδα ευστόχησε σε ένα σουτ περισσότερο στα σουτ εντός παιδιάς, από τον Αρκαδικό (15/29-51% έναντι 14/29,48%).  Οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι από την περιφέρεια (9/22-40%, έναντι 23%, 5/21).

Απόλυτη ισορροπία υπήρχε στους αιφνιδιασμούς ανάμεσα στις δύο ομάδες (2/4 κάθε ομάδα), ενώ η Καβάλα υπερίσχυσε στα ριμπάουντ (33 έναντι 28). Ο Αρκαδικός είχε μία λιγότερη ασίστ από την μακεδονική ομάδα (9 έναντι 10), ενώ έκανε και δύο λιγότερα λάθη (12 με 14).  Η αρκαδική ομάδα υπερίσχυσε και στα κλεψίματα (8 με 4), ενώ η Καβάλα είχε δύο κοψίματα, ενώ ο Αρκαδικός δεν είχε κανένα.

Η Καβάλα
είχε τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Καράμπουλας, Τότσιος και Κατσαρές), ενώ ο Αρκαδικός βρήκε λύσεις από τους Τζόρτζεβιτς, Καρύδα και Κοψαύτη.

Αναλυτικά:

Δεκάλεπτα:
20-19,  33-31,  53-43, 70-60

Καβάλα:
Κρστέφσκι 4, Καράμπουλας 14 (1), Τότσιος 15 (3), Καλαμπάκας 2, Κατσαρές 10,  Αγγελακόπουλος 9 (1),  Χαρισμίδης 5, Βελισσαρίου 3 (1), Καλαϊτζίδης 8 (2).

Αρκαδικός:
Τζόρτζεβιτς 18, Νοέας, Κωνσταντίνου, Καρύδας 20 (3), Κοψαύτης 13 (2), Αναστασάκης, Θανόπουλος, Μάλλιος 3,  Καλλινικίδης 2

Θυμηθειτε την εξέλιξη του αγώνα

4ο Δεκάλεπτο

Τελικό 70-60

Άστοχος ο Καράμπουλας στην τελευταία επίθεση της Καβάλας

Κοψαύτης 70-60

Time out

14'' Κατσαρές 2/2 βολές και 70-58

3:52'' Καράμπουλας και 62-48

Καρύδας με 0/2 βολές, το 60-48 παραμένει.

4:40'' Γκολ-φάουλ του Καράμπουλα και 60-48

Μάλλιος 1/2, 57-48

5:13'' Χαρισμίδης 57-47

5:40'' Γκολ-φάουλ του Τζόρτζεβιτς 55-47, 1/2 βολές

4ο φάουλ του Καρύδα, ο οποίος παραμένει στον αγωνιστικό χώρο και 55-45, με 2/2 βολές του Καλαϊτζίδη.

33-31 τέλος 2ου δεκαλέπτου

2.01 33-31 Σερί 6-0 για τον Αρκαδικό που έφτασε σε απόσταση δύο πόντων!

-Πραγματικό ντέρμπι για την 7η αγωνιστική ο Αρκαδικός παλεύει να γυρίσει το ματς υπέρ του. Η περιφέρεια δίνει δύναμη στους Μπλε που μένουν κοντά στο σκορ. Μεγάλο ματς, μεγάλη αγωνία.

4.40 31-25 μπροστά η Καβάλα

6.03 26-25 μειώνει ο Αρκαδικός με τρίποντο του Κοψαύτη

1ο Δεκάλεπτο

-20-19 τέλος πρώτου 10λέπτου

-5.34' 8-13 Απαντά ο Αρκαδικός με τον Καρύδα

-8-10 μειώνει με τρίποντο η Καβάλα

- 5-10 μπροστά ο Αρκαδικός. Πολύ καλό ξεκίνημα κόντρα στην Καβάλα.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κοντράρεται με την Καβάλα που καραδοκεί για τη θέση του πρωταθλητή.