Νίκησαν και "βλέπουν" άνοδο οι Νέες Γυναίκες

Η Εθνική Νέων Γυναικών έκανε ακόμα ένα βήμα για την άνοδο στην Α' κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά το 60-52 επί της Μεγάλης Βρετανίας.

Η Εθνική Νέων Γυναικών επικράτησε της Μ. Βρετανίας με 60-52, διπλασίασε τις νίκες της στη Β' κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Μποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου κι έκανε ακόμα ένα βήμα για την άνοδο.

Η Εθνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ για την αναμέτρηση γνωρίζοντας ότι η νίκη ήταν μονόδρομος. Στο δεκάλεπτο ξέφυγε με 23-14, ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε 33-19 με τις Φασούλα, Χριστινάκη και Σταμάτη να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση.

Στη συνέχεια ωστόσο η Ελλάδα χαλάρωσε κάτι το οποίο έδωσε τη δυνατότητα στις Βρετανίδες να μειώσουν στο ημίχρονο σε 37-33. Λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (37-35), αλλά συνεχόμενοι πόντοι από τις Φασούλα και Σταμάτη σε συνδυασμό με την καλή άμυνα έκαναν το 50-38 υπέρ της Εθνικής.

Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη στο τελευταίο δεκάλεπτο έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και κέρδισαν την αναμέτρηση με 60-52.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-33, 50-38, 60-52

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 14 (2), Εμμανουηλίδου, Καλημέρη, Κυρατζή 3 (7 ασ.), Γούναρη, Χριστινάκη 15, Νάστου 2, Αγγελίδου, Νίξινα 1, Φασούλα 20 (14 ριμπ.), Καραμπάτσα 5, Λούκα.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Λιούις Ρ., Λιούις Μ. 3 (1), Σάρσον 2, Σζμιντ 2, Κάμπελ, Ράσελ 10 (3), Τόμπσον 14 (3), Ελιοτ-Κινγκ, Σίμπσον, Πεκόκ 2, Οτεβίλ-Σούλσμπι 2,  Αντεμπαγιό 17 (1).
Πηγή: Sport24.gr