ΑΚΟΥΣΤΕ
LIVE
winamp wmp real qt

Φινάλε με νίκη η Άμιλλα-Πρώτη σκόρερ του τουρνουά η Τσουκαλά

Με νίκη ολοκλήρωσε σήμερα τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στα Γρεβενά για την τελική φάση του 24ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων, η ομάδα της Άμιλλας. Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής η αρκαδική ομάδα με 29 πόντους της Αναστασίας Τσουκαλά, επικράτησε με σκορ 54-45 του Αρίωνα Πτολεμαΐδας και κατέλαβε την 5η θέση.

Μάλιστα θα πρέπει να σημειωθεί ότι η Αναστασία Τσουκαλά αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ της διοργάνωσης ενώ συμπεριελήφθη στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης.

Πιο αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας ημέρας και η τελική βαθμολογία είναι τα εξής:

Τα σημερινά αποτελέσματα-Κυριακή 30/06/2013

10.00 ΑΡΗΣ ΑΣ – ΓΣ Ίκαρος Καλλιθέας 56-80
Δεκάλεπτα: 14-27, 25-52, 38-66, 56-80
Διαιτητές: κ.κ Κατωτικίδης-Παπανικολάου
ΑΡΗΣ ΑΣ (Τζιότζιος): Κιλαζίδου 13(2), Σολομωνίδου 2, Σικαλίδου 2, Ιγγλέζου 5(1), Κατσιαμούρη 2, Γιαννούσιου 3, Παπαρδέλα 6, Ξανθυνίδου, Χριστάκογλου, Πεχλιβανίδου 15(1), Παπαευαγγέλου 8.
ΓΣ Ίκαρος Καλλιθέας (Κόμης): Χατζηβασιλείου 4, Λεμπέση 2, Λέκκα 2, Θεοδώρου 11(2), Κολλάτου 17(4), Καραμπάτσου 2, Μάλαμα 8(2), Στεφάνου 15(1), Σώμου 18(6), Σούλτη, Τσελεπίδου 1, Νικολαϊδου.

12.00 ΑΟΝΑ Ηρόδοτος – ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου 51-68
Δεκάλεπτα: 16-16, 29-34, 40-51, 51-68
Διαιτητές: κ.κ. Τζιοπάνος Ν.-Αντωνίου
ΑΟΝΑ Ηρόδοτος (Χριστοδούλου): Σακουλάκη 11(1), Γαλανάκη, Σοπικού, Πασχαλίδη, Δανδουλάκη Α., Πασπαράκη 2, Σαμπροβαλάκη, Βαρελτζή Α., Νίχλου, Βαρελτζή Ν. 6, Καρλάφτη 19(5), Δανδουλάκη Μ. 13.
ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου (Ανδριόπουλος): Καραχάλιου, Μήτρου, Δαμουλάκη Αργ. 16(2), Κώττη 25, Βιντσιλαίου Α. 18, Αργυροπούλου, Σταθέλου, Παπαθανασίου, Δήμα, Δαμουλάκη Αντ. 9, Βιντσιλαίου Σ., Βαβούλα.

14.00 ΦΣ Αρίωνας Πτολεμαΐδας – ΓΕ Άμιλλα 2000 45-54
Δεκάλεπτα: 15-12, 17-29, 25-41, 45-54
Διαιτητές: κ.κ Τσοκόλης-Κατσιάνης
ΦΣ Αρίωνας Πτολεμαΐδας (Κυρκοπούλου): Κοτζαϊτση Π. 10, Κοτζαϊτση Ε., Κρανιωτάκη 5, Κατσίδου 16(4), Μάντζου Χαρ., Γκέκα 4, Τσιαντούλα Σ., Μάντζου Χιον., Τσιαντούλα Χ. 4, Γρηγοριάδου 4, Περπέρογλου Αννα, Περπέρογλου Ανασ. 2.
ΓΕ Άμιλλα 2000 (Τσουκαλάς): Κοκκώνη 1, Μανιατά 4, Τσουκαλά 29, Ρέππα, Τράμπα Κ., Καρώνη, Μποροβήλου 4, Τζίτζου, Μαρκοπούλου 5, Κοσκινά 11, Αλεξοπούλου, Τράμπα Α.   


Η τελική βαθμολογία:
1. ΓΣ Ίκαρος Καλλιθέας     341-257  10
2. ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου     319-249  09
3. ΑΟΝΑ Ηρόδοτος         273-289  08
4. ΑΡΗΣ  ΑΣ             246-263  07
5. ΓΕ Άμιλλα 2000         263-308  06
6. ΦΣ Αρίωνας Πτολεμαΐδας 235-291  05

Η τελετή λήξης και οι απονομές

Μετά τη λήξη του τελευταίου αγώνα οι έξι ομάδες παρατάχθηκαν στο παρκέ του κλειστού των Γρεβενών.  Η ΕΟΚ απένειμε τιμητικές πλακέτες δια του ταμία της, Δημήτρη Μπασούρη, στον πρόεδρο του Επιμελητηρίου Γρεβενών, Νικόλαο Ράμμο και διά του αντιπροέδρου της, Αριστείδη Γολέμη, στον Αντιδήμαρχο Γρεβενών Αθανάσιο Καραγιάννη.

Πρώτη σκόρερ της διοργάνωσης αναδείχθηκε η Αναστασία Τσουκαλά της Άμιλλας Τρίπολης. Την απονομή έκανε ο πρόεδρος της ΕΚΑΣΔΥΜ, Λάζαρος Σαββίδης.

Οι προπονητές ανέδειξαν πολυτιμότερη παίκτρια της διοργάνωσης την Ευγενία Κολλάτου του Ικάρου Καλλιθέας, που πήρε το έπαθλο από τον ταμία της ΕΟΚ και πρόεδρο της ΕΣΚΑ, Δημήτρη Μπασούρη.

Κατόπιν ψηφοφορίας των προπονητών στην καλύτερη πεντάδα των αγώνων αναδείχθηκαν οι Αγγελική Βιντσιλαίου (Γαλάτσι), Χρύσα Κυλαζίδου (Αρης), Ευγενία Κολλάτου (Ικαρος Καλλιθέας), Αναστασία Τσουκαλά (Αμιλλα Τρίπολης) και Ρένια Καρλάφτη (Ηρόδοτος). Την απονομή έκανε το μέλος του ΔΣ της ΕΟΚ, Ιωάννης Αλεξόπουλος.

Στην έκτη ομάδα του Αρίωνα Πτολεμαΐδας το αναμνηστικό παρέδωσε το μέλος του ΔΣ του Πρωτέα Γρεβενών Ηρακλής Ζίμπρας, στην πέμπτη Αμιλλα Τρίπολης ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Γρεβενών, Βασίλης Λάτσος, στον τέταρτο Αρη ο αντιπρόεδρος της ΕΚΑΣΔΥΜ, Βασίλης Μπούτσης, στον τρίτο Ηρόδοτο ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Γρεβενών, Νικόλαος Ράμμος, στο δεύτερο Γαλάτσι ο ταμίας της ΕΟΚ και πρόεδρος της ΕΣΚΑ, Δημήτρης Μπασούρης, ενώ στον πρωταθλητή Ίκαρο Καλλιθέας τα μετάλλια απένειμε ο Αντιδήμαρχος Γρεβενών, Αθανάσιος Καραγιάννης και το κύπελλο ο αντιπρόεδρος της ΕΟΚ, Αριστείδης Γολέμης.  

ΣΧΟΛΙΑ

Το ArcadiaSports.gr σέβεται όλες τις απόψεις, αλλά διατηρεί το δικαίωμα μη δημοσίευσης υβριστικών, συκοφαντικών, ρατσιστικών σχολίων και διαφημίσεων, καθώς αντιβαίνουν στις διατάξεις την κείμενης νομοθεσίας. Τα σχόλια απηχούν αποκλειστικά προσωπικές απόψεις αναγνωστών.


comments powered by Disqus

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ A2

# Ομάδα Α Ν Ι Η Β
1 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 30 29 0 1 59
2 ΧΟΛΑΡΓΟΣ 30 25 0 5 55
3 ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ 30 23 0 7 53
4 ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 30 20 0 10 50
5 ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ 30 17 0 13 47
6 ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 30 16 0 14 46
7 ΚΑΣΤΟΡΙΆΣ ΑΣ 30 15 0 15 45
8 ΑΜΥΝΤΑΣ 30 15 0 15 45
9 ΨΥΧΙΚΟ 30 14 0 16 44
10 ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΑΣ 30 14 0 16 44
11 ΕΡΜΉΣ ΑΓΊΑΣ ΛΑΡ. 30 15 0 15 44
12 ΠΑΠΑΓΟΥ 30 11 0 19 41
13 ΜΑΡΟΥΣΙ 30 11 0 19 41
14 ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 30 7 0 23 37
15 ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 30 5 0 25 35
16 ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 30 3 0 27 33

Ροη Ειδησεων