Ηχητικα

Ακαδημιες

Το πάνω χέρι ο Αστέρας (VIDEOS)

Ο Αστέρας υποδέχεται για πέμπτη φορά στο "Θεόδωρος Κολοκτρώνης", στα πλαίσια της Super League, την Κέρκυρα. Το a-s παρουσιάζει την ιστορία των αναμετρήσεων μεταξύ των δύο ομάδων.

Η πρώτη φορά που Αστέρας και Κέρκυρα βρέθηκαν αντιμέτωποι ήταν στις 19  Φεβρουαρίου του 2011. Οι Αρκάδες δεν τα πήγαν και τόσο καλά, καθώς γνώρισαν την ήττα με 2-0 στο Θεόδωρος Κολοκτρώνης. Το σκορ τότε για τους Φαίακες είχε ανοίξει από τα έντεκα μέτρα ο Επστάιν ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Καλαντζής με διαγώνιο σουτ.

Την επόμενη φορά που η Κέρκυρα, επισκέφθηκε το Θεόδωρος Κολοκοτρώνης ήταν την ίδια χρόνια αλλά στις 11 Σεπτεμβρίου. Οι δύο ομάδες σε ένα φτωχό από κυρίως θέαμα αλλά κι από γκολ, αναδείχθηκαν ισόπαλες, 0-0, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η επόμενη χρονιά βρήκε τον Αστέρα να παίρνει μία άνετη νίκη, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Μπορεί, οι γηπεδούχοι να άργησαν να προηγηθούν αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Σέρνα με εκτέλεση φάουλ, έβγαλε την ομάδα του από το δύσκολο έργο, κάνοντας το 1-0. Αυτή ήταν και η αφορμή για τον Αστέρα, να πετύχει περισσότερα γκολ για να καθαρίσει το παιχνίδι. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Περόνε με σουτ νίκησε τον Αναστασόπουλο για το 2-0 ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 77’ ο Πιπίνης, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

ΑΣΤΕΡΑΣ Κέρκυρα

Την τελευταία φορά που ο Αστέρας υποδέχθηκε την Κέρκυρα, το σκηνικό ήταν το ίδιο. Νίκη για τους κιτρινομπλέ και με ευρύ σκορ. Ήταν 10 Μαϊου του 2015, όταν οι Αρκάδες επικράτησαν με 2-0, αυτή τη φορά, της Κέρκυρας. Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πάρα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης. Λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκο Φερνάντες. Το τελικό σκορ παρέμεινε έτσι, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Αναστάσιου Παπαπέτρου.

ΝΙΚΕΣ: 2

ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ: 1

ΗΤΤΕΣ: 1

Super League 2014/2015     (10/05/2015) - 34η Αγωνιστική Αστέρας Τρίπολης 2 - 0 Κέρκυρα

Super League 2012/2013(02/09/2012) - 2η Αγωνιστική Αστέρας Τρίπολης 3 - 0 Κέρκυρα

Super League 2010/2011(19/02/2011) - 23η ΑγωνιστικήΑστέρας Τρίπολης 0 - 2 Κέρκυρα